V Liptovském Mikuláši v kvalifikaci uspělo třináct českých lodí, vypadli pouze kanoista Lukáš Rohan a deblkanoisté Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň.

Prskavec, který je na tom z tria soupeřů v boji o olympiádu nejlépe na základě nominačních bodů, byl hned v první jízdě druhý se ztrátou 65 setin na domácího Slováka Jakuba Grigara. Hradilek obsadil sedmé místo, Přindiš postoupil jako dvanáctý.

"Byl jsem hodně překvapený, protože to nebyla žádná odjištěná jízda. Docela jsem to jistil, nakonec to byl celkem dobrý čas," divil se Prskavec. "Teď nejde o nic, bylo to v pohodě, zítra se bude rozhodovat. Docela se na to těšíme," shodli se Přindiš a Hradilek.

Trať postaví Prskavec starší

Semifinálovou a finálovou trať bude pro sobotní závody stavět Prskavcův otec a trenér v jedné osobě Jiří Prskavec starší, bronzový medailista z MS v Nottinghamu 1995. "Ona to stejně žádná výhoda není, protože něco dva dny říká a pak to stejně postaví jinak," mávl rukou s úsměvem úřadující světový šampion, ale pak trochu zvážněl. "Je to trenér, u kterého se připravuji celý život, staví podobný charakter trati, ale bude samozřejmě záležet, jak to sjedu," řekl

"Obvykle to staví spravedlivě, ale ve výsledku to může být nevýhoda, bude míst starosti navíc a nebude se moct věnovat mladýmu," pousmál se Přindiš. Po návratu z večerní prohlídky trati mu ale už moc do smíchu nebylo. "Je to docela těžký, hlavně dole je to hodně zamotaný," podotkl.

Hradilek si těžkou hlavu nedělal. "Nebude to nic, co bychom tady nejeli. Ví, jak postavit trať, která sedí Jířovi, protože zná jeho silné stránky i slabiny, ale nijak to opravdu neřeším," uvedl stříbrný olympijský medailista z Londýna.

Kudějová nezaváhala

Mezi kanoisty prošel hned z první jízdy do dalších bojů již jistý olympionik Vítězslav Gebas. Opravu musel absolvovat Tomáš Rak, který postoupil jako poslední, třicátý.

Kanoistky i kajakářky uspěly všechny, podruhé musela jet pouze Karolína Galušková. Po první jízdě postoupila bez potíží mistryně světa Karolína Kudějová, Štěpánka Hilgertová uspěla s protestem proti dotyku branky, díky tomu byla v semifinále už v polovině kvalifikace.