Pro Huříkovou, která příští měsíc oslaví šestadvacetiny, jde o další důležitý krok při návratu na vrchol, na němž se před lety ocitla coby juniorská mistryně světa v časovce na silnici (2004), ale také v závodě na horských kolech (2005) ve stejné kategorii. Postupem času ale začínala mít její kariéra sestupnou tendenci.

"Příchodem do týmu jsem si splnila sen, který závodníci mívají. Když se podíváte, jak to v týmu chodí, tak máte k dispozici opravdu luxusní zázemí. Závodník pak nemusí řešit materiál a další věci, může mít čistou hlavu a soustředit se pouze na závodění," řekla Huříková na dnešní tiskové konferenci v Průhonicích. "Věřím, že čeho se mi dostane po stránce zázemí, to zase vrátím dobrým výsledkem," dodala Huříková.

Rodačka z Vimperka naznačila velké zlepšení již v minulém roce sedmým místem na MS horských kol a čtvrtou příčkou na evropském šampionátu. "Mezi elitou to byl můj nejpovedenější rok. Byl to takový můj návrat do první desítky po tom období, kdy se mi moc nedařilo. Vykročila jsem zase tím správným směrem," věří Huříková.

Cílem je pódium při SP

Jak vysoko chce zacílit v následující sezoně, to nechtěla definovat. "Nemám moc ráda hry s čísly," řekl Huříková. Chce prý dosáhnout hlavně toho, aby její výkony byly stabilní bez větších výkyvů.

"Ráda bych se alespoň jednou postavila na Světovém poháru na pódium. Vrcholem sezony budou opět mistrovství světa a Evropy, možná si k tomu přidám i MS v maratonu, tam někde kdyby to cinklo… Chci jezdit dobře i seriál závodů Světového poháru, z nichž ten v Novém Městě na Moravě je pro mě srdeční záležitost," připomněla Huříková.

Obrovský podíl na jejím opětovném vzestupu má trenér Karel Martinek, lékař, s nímž začala Huříková úzce spolupracovat před dvěma lety. "Vzpomínám si přesně na ten den, kdy u mě Tereza byla jako obvykle na testech, jako chodila pravidelně asi od 16 let. A ty výsledky byly tehdy žalostné," připustil Martinek.

Důležité podle něho tehdy bylo především to, aby si Huříková ujasnila, čemu se chce vlastně naplno dělat - studovat, dělat modelku, jezdit na kole nebo něco úplně jiného. "Pak přišla s tím, jestli bychom nemohli spolupracovat my dva. Zpočátku se mi do toho moc nechtělo, ale toho kroku teď určitě nelituju," prohlásil Martinek.

Hodlá stabilizovat výkony

Potvrdil, že hlavním cílem je omezit výsledkové výkyvy. "Nemůžeme tady hlásit, že Tereza hned vyhraje mistrovství světa, ale určitě jde nahoru a chtěli bychom, aby jezdila stabilně do dvanáctého místa. Ten nárůst by měl neustále pokračovat, i s výhledem k olympiádě v Riu, byť se může zdát, že tři a půl roku je ještě dlouhá doba, ale to je hodně relativní," nastínil Martinek.

S ohledem na začátek SP v polovině května vynechá česká bikerka letos tradiční přípravu na Kypru a místo tamních závodů pro ni bude prvním startem Langenlois.

"Ráda bych pak v sezoně odjela i pár závodů Kola pro život i české poháry, abych se ukázala také doma," prozradila Huříková.

"Chtěli bychom tam postupem času zařadit i cyklokros, ne kvůli výsledkům, ale proto, že si myslím, že jde o něco, co Tereze chybí," uvedl Martinek.

Kulhavý své setrvání u stáje oznámil již v prosinci, čímž sešlo z jeho uvažovaného přechodu na silnici. Rovněž on podepsal dvouletý kontrakt s opcí.