Zápasník z Hostěradic na Znojemsku se v hlavním zápase turnaje UFC 295 utká s Brazilcem Alexem Pereirou o titul v polotěžké váze nejprestižnější světové organizace smíšeného bojového umění MMA. „Je mi ctí nastoupit v Madison Square Garden. Zvlášť v hlavním zápase, který jsem převzal po zraněném Jonu Jonesovi,“ uvedl Procházka.

Setkání Jiřího Procházky a jeho týmu s novináři před odletem na UFC 295 do New Yorku
Z Procházky je samotář. Dodává mi to vnitřní sílu, říká před bojem o titul UFC

V bitvě, do které vstoupí v neděli přibližně ve čtyři hodiny ráno středoevropského času, ho čeká zdatný protivník. „Co se týče bojových umění, nechci říkat, že má Alex Pereira jednostranně zaměřený styl, ale jedna strana je vypilovaná. Pro člověka jako já, který celý život staví na postoji a pohybu, je to opravdová výzva,“ uznal Procházka, bojovník Jetsaam Gymu Brno.

Bude to patrně jiný souboj než loni v červnu, kdy český samuraj poprvé vybojoval mistrovský pás. V Singapuru 28 sekund před koncem pětikolového souboje „uškrtil“ stávajícího šampiona Glovera Teixeiru z Brazílie. Loni v prosinci mělo dojít k jejich odvetě, jenže Procházka si ve finální přípravě poranil rameno, musel na operaci a uvolnil titul.

Teď je zpátky a chce zpět taky pás šampiona UFC polotěžké divize do 93 kilogramů. Proti němu stojí jiný Brazilec, jehož koučuje právě Teixeira. V čem jsou Procházkovi soupeři jiní? „Glover byl víc wrestler a zemař, s Pereirou to bude víc o strikingu, je fakt výborný striker. Jsme ovšem připravení na všechno, nesoustředili jsme se jen na jednu věc, udělali jsme komplexní přípravu,“ hlásil jeden z Procházkových čtyř trenérů Martin Karaivanov.

Striking je postojová část smíšeného bojového umění MMA. Tu Procházka ovládá mistrně, jenže Pereira taky, vždyť získal titul střední váhy do 84 kilogramů slavné kickboxerské organizace Glory. „Pereira boj hodně drží v postoji, reaguje v něm, postojové techniky používá než wrestingové, což je zase práce na kleci, odrazy na zem. Pak je tu zemařská práce,“ vysvětlil kouč.

Šampion UFC Jiří Procházka
Jak to bylo s bitvou o titul? Procházka se mnou odmítl bojovat, odtajnil Pereira

Procházka piloval všechny části boje a nebojí se ani země, vždyť tam loni zaskočil obávaného zemaře Teixeiru. „Jsem připravený na všechny možné varianty, přizpůsobím se. Vlezu tam a jestliže uvidím nějakou možnost, využiju ji. Bylo by hloupé tlouct a bušit, když tam bude jasná cesta ve wrestlingu, na zemi nebo v postoji. Věřím, že jsem veškeré aspekty prohloubil a chci to ukázat,“ řekl český zápasník.

Pereira si ovšem taky věří. „Za to jsem rád, protože mi ukáže svou nejlepší stránku. V tom případě děkuji a pojďme ho předčít,“ prohlásil Procházka.

Zda se mu to podaří, bude jasno v neděli ráno.