Bude to formalita? Ale kdeže! Stávající šéf Jiří Kejval čelí kritice z několika stran. A dokonce má po osmi letech protikandidáta: proti němu se postaví Filip Neusser.

V novodobé historii měl ČOV tři předsedy. Slavnou Věru Čáslavskou (1992–1996), po ní přišel sportovní lékař Milan Jirásek (1996–2012), jehož vystřídal současný šéf, někdejší přední veslař.

Filip Neusser
Když neuspěji, nevzdám to, říká Filip Neusser, vyzyvatel Jiřího Kejvala

Za dvě období pod Kejvalovým vedením bylo o ČOV slyšet. Jednak díky jeho akcím, ale i proto, že si vybudoval silný mediální tým. Českým sportovcům se dařilo na hrách v Soči, Riu de Janeiro a Pchjongčchangu.

Program pro mládež zahrnuje Olympijský víceboj nebo Olympiádu dětí a mládeže. Atmosféru OH přibližují Olympijské festivaly. Ne každý je z nich ale nadšený.

Dotační kauza

V širší souvislosti je třeba říci, že kvůli dotační kauze v českém sportu probíhá soudní řízení. Jiří Kejval a Miroslav Jansta, šéf České unie sportu spolu bojují o pozice a moc.

Dříve stáli na jedné lodi, nyní jsou z nich sokové. První z nich (spolu s ČOV) je v kauze poškozený, druhý obžalovaný.

„Před čtyřmi roky jsme dostali od policie dopis, že jsme byli okradeni. Odpověděli jsme, že o ničem nevíme. Nechali jsme si udělat právní stanovisko a z něj vyplývá, že jsme žádnou škodu neutrpěli. Myslím, že to je od pana Jansty strategie, jak se u soudu očistit,“ tvrdí Kejval.

Předseda ČOV Jiří Kejval.
Jiří Kejval: Kritika šla nad rámec slušnosti. Věřím, že dostanu další mandát

Jansta se v tisku ohradil, že Kejval je lhář a používá autoritativní a manipulativní metody. Mezitím Filip Neusser obchází předsedy svazů a sonduje, jakou má šanci na zvolení.

„Nepřemlouvám je, aby pro mě zvedli ruku. Chci se s nimi poznat. Ať si každý udělá svůj názor,“ říká ke schůzkám. Česká společnost je rozdělena. A jak je vidět, tohle rčení, které se často vyskytuje v politických diskusích, platí i pro sportovní prostředí.

Pomůže ho sjednotit zvolení (staro)nového předsedy?