Jeho štěstím je, že má kolem sebe bezvadné kolegy ve firmě M.A.T. v čele s Martinou Carda, kteří vloni na jaře, kdy mu lékaři nemoc diagnostikovali, rozběhli akci Bojujeme za Zdendu. Zřídili charitativní účet, na který i s přispěním Deníku poté, co zveřejnil jeho příběh, začaly putovat peníze.

Pomohl charitativní turnaj

Další prostředky na speciální léčbu, kterou nehradí v České republice zdravotní pojišťovna, přinesl vloni v srpnu charitativní turnaj v areálu Slavie VŠ na Borech, jehož se zúčasnilo osm týmů včetně celku Legend v čele s házenkářskými osobnostmi Michalem Tonarem starším, Martinem Šetlíkem a dalšími.

Karolína Plíšková s trofejí pro vítězku turnaje v Římě.
Triumf v Římě. Karolína Plíšková získala svou nejcennější antukovou trofej

Házenkářský národ se semkl - podařilo se vybrat milion sedmdesát tisíc korun! Dojatý Zdeněk Hejduk, který se i přes svou nemoc postavil v jednom zápase do branky, jen těžce hledal slova. „Je to úžasné, nečekané. Děkuji všem, kteří přišli a pomáhají mi,“ prohlásil po turnaji se slzami v očích. Díky tomu mohl začít speciální léčbu, která může nemoc nemoc zpomalit.

„První peníze byly použity na koupi léku Radicava. Loni v září byla pořízena dávka na šest měsíců za 330 tisíc korun, kterou užíval. Vždy deset dnů aplikace a dva týdny pauza,“ říká Martina Carda, kamarádka a iniciátorka akce Bojujeme za Zdendu.

Loni v prosinci absolvoval vyšetření EMG na neurologii a výsledky byly stejné jako v květnu, kdy mu lékaři nemoc diagnostikovali. „Byl to nejlepší dárek k Vánocům, jaký jsem kdy v životě dostal,“ svěřil se. Jenže život mu postavil do cesty další překážky.

Letos zkraje roku přešel na cenově výhodnější lék Edaravone za 280 tisíc, který má stejné složení jako Radicava. Bohužel při podání první dávky došlo u Zdeňka k nečekané reakci a léčba byla přerušena. „Měl jsem zimnici a čtyřicítku horečku,“ popisuje následek. Později byl proveden rozbor složení léku a kontrola Zdeňkova stavu.

Americký boxer Deontay Wilder pózuje s pásem pro mistra světa těžké váhy organizace WBC.
K.O. za dvě minuty a Wilder znovu slaví. Obhájil titul mistra světa těžké váhy

Všechny výsledky byly v pořádku, jenže při další aplikaci léku reagovalo Zdeňkovo tělo stejně jako při první dávce. „Znovu jsme objednali Radicavu, kterou snášel dobře,“ říká Martina Carda.

Využívá peněz ze sbírky

Boj se zákeřným nepřítelem pokračuje. Zdeňkovi pomáhá rodina, přátelé, kamarádi a pochopitelně lékaři. „Chtěl bych poděkovat kolektivu oddělení ARO FN Plzeň Bory, kde mi je léčba podávána, a paní doktorce Haně Rosenbergové, neurololožce, která se pod léčbu podepsala a zajistila možnost podávání na ARO,“ děkuje Zdeněk Hejduk, který bere boj s nemocí jako obrovskou výzvu.

Pravidelně cvičí, jezdí na rotopedu. Hodně mu pomohla dvoutýdenní rehabilitace v Berouně, kterou si, stejně jako rotoped, mohl dovolit díky penězům ze sbírky. „Nyní je na kontě 420 tisíc, které budou použity na další léčbu. Chceme Zdeňkovi pomáhat i nadále, proto pořádáme 1. června opět charitativní turnaj. Pomoci je možné i zakoupením trička či čepice se Zdeňkovým logem. Prostředky půjdou na charitativní účet,“ dodává Carda.

Pomoci Zdeňkovi lze i zasláním příspěvku na účet: 284979918/0300

Nikola Ogrodníková
Oštěpařka Ogrodníková byla v Šanghaji pátá, Vadlejch šestý