Proto se v 1,5milionovém Charkově boxovalo ve stanici Obránci Ukrajiny. Šlo o první tak rozsáhlou sportovní událost, která se konala poté, co Rusko loni v únoru zahájilo invazi.

Do turnaje se zapojilo dvacet boxerů z celé Ukrajiny, kteří jsou členy olympijského týmu a vojenských jednotek. Navzdory stísněným podmínkám přišly sportovcům fandit stovky diváků. Viděli deset zápasů a zároveň minutou ticha uctili hrdiny, díky nimž agresor město nedobyl.

Fabiana Bytyqi
Bitva o světový pás? Konečný platil akci ze svého, Bytyqi boxovala zadarmo

Válka zasáhla i box, ukrajinský talent Maxim Galiničev zemřel ve 22 letech při obraně své země. Do zbraně se dali i slavní světoví šampioni Oleksandr Usyk a Vasilij Lomačenko.

„Boxerská federace chce touto akcí ukázat, že sport v Charkově existuje,“ řekl viceprezident ukrajinského boxu Oleksandr Manchak. „Začínáme se vracet k životu v našem městě, přizpůsobujeme se podmínkám, které zde panují, ale tím se posouváme kupředu.“

Ukrajinci nebudou boxovat tam, kde Rusové

Pro ukrajinský olympijský tým byl turnaj „Heroes of Charkov“ přípravou na mezinárodní soutěže. Ukrajina se zařadila k zemím včetně Česka, které bojkotovaly mistrovství světa mužů pod hlavičkou federace IBA v Uzbekistánu a mistrovství světa žen v Indii, kde mohli startovat Rusové. Místo toho se chystají na alternativní šampionát v Nizozemsku.

„Naše odpověď je jasná: Naši sportovci a reprezentanti nevystupují tam, kde budou vystupovat zástupci agresorských zemí – to jsou Rusko a Bělorusko. To platí, dokud bude probíhat válka a dokud budou na území našeho státu vojska Ruské federace,“ pronesl šéf národního svazu Oleg Ilčenko.