Proti tisícům však byli Češi a s nimi skupinka dvaceti věrných fanoušků. A po závěrečném klaksonu se radovala drtivá menšina.  Čeští basketbalisté dosnili svůj příjemný sen o Číně.

Dobrý výkon od začátku

Lvi splnili základní cíl pro vstup do zápasu: Neposadit domácí na koně, protože s podporou publika by se mohli zbláznit k nadvýkonu. Takže za to vzali a od prvních minut se pohybovali v plusu. A vést o jeden či dva body jim bylo málo. První pětiminutovku zvládli bravurně (14:8). Za další dvě minuty už vedli 19:10. Prapor Bosny zvedl Nurkič, který sám přitáhl svůj tým na čtyři body.

Druhá čtvrtina se ukázala věrnou kopií té první. Hrálo se podle hostujících, kteří měli při některých akcích porci štěstí. Znovu se vyšplhali na vrch nad Sarajevem, když vedli 32:23. Od té chvíle balkánský tým zvýšil důraz v obraně a v útoku se začal prosazovat.

Dvě minuty před koncem vyrovnal na 35:35 a hala se dostala varu. Navíc český mozek Tomáš Satoranský nasbíral už tři fauly. Vzápětí však horké fanoušky na chvíli schladil trojkující Jaromír Bohačík. Přesto domácí odešli do kabin s minimální ztrátou.

Po výměně stran si vzal slovo probuzený Nurkič. Nejdříve dostal Bosnu poprvé v utkání do kladných čísel a vzápětí po koši s faulem zvýšil na 42:38 pro své barvy. Tlak soupeře přibrzdil dvěma trojkami Vojtěch Hruban. A poté výrazně promluvil do dění zápasu Blake Schilb. Jeho devět bodů v řadě vrátilo Lvům vedení (55:50). Domácí odpověděli dvěma trojkami v řadě, přitom do té doby zaznamenali pouze jedinou.

Dramatický závěr

A závěr třetí periody byl obzvlášť dramatický. Bosňané se po dvou koších znovu přehoupli přes soupeře, ale Hruban trojkou s klaksonem stanovil stav 60:60.

Atmosféra ve čtvrtém kvartálu houstla. Ondřej Balvín vyfasoval čtvrtý faul a Satoranský zahájil dvěma koši. A po dvou a půl minutách rozhodčí pískli Janu Veselému pátou osobní chybu. To však Čechy zdravě naštvalo. A v čase 34:43 si vytvořili největší náskok ve druhé půli (73:66). Nejednotný metr rozhodčích odstřelil také Ondřeje Balvína.

Češi stejně jako na Euru už neměli zkušeného vysokého hráče.  Čekaly na ně tři krušné minuty. Po koši s faulem na Nurkiče se jejich náskok smrskl na pouhý bod. Jenže jeho autor se také vyfauloval. Lvi toho využili k rozhodujícímu trháku.

Bosna a Hercegovina – Česká republika 80:85  (18:22, 37:38, 60:60)