Podle sportovního reportéra BBC Nicka Hope byl breakdance „jedním z největších úspěchů olympijských her mládeže (konaných loni v argentinském Buenos Aires – pozn. red.) a perfektně hraje do karet Mezinárodního olympijského výboru, který se snaží dodat seniorské olympiádě „mladistvý“ vzhled“.

A pokud tento návrh projde schvalovacím procesem, zaznamená „v Paříži obrovský úspěch“.

Oslavy v Českém olympijském domě
ČOV bude mít nového sponzora. Škodu auto nahradí japonská Toyota

Breakdance jako takový vznikl v 70. letech minulého století v USA a postupně získal i soutěžní podobu. Francouzi v něm spolu s Američany patří k nejlepším na světě.

Do Japonska přijedou "skejťáci" a surfaři

Ve skateboardingu, surfingu a sportovním lezení se bude pod pěti kruhy poprvé soutěži příští rok v Tokiu. Dalším novým sportem na hrách v Japonsku bude karate, zatímco baseball se díky volbě pořadatelů do programu vrátí po dvanácti letech. Na dalších hrách ale zřejmě bude opět chybět stejně jako karate. Velký zájem dostat se na olympiádu v Paříži projevovaly i squash, snooker a šachy.

Tokio přinese změnu

Právě od her v Tokiu umožnil Mezinárodní olympijský výbor pořadatelům podílet se na tvorbě programu a přidat k 28 olympijským sportům jeden nebo více nových.

Provizorní souhlas se zařazením dodatečných sportů má MOV vyslovit v červnu. Příští rok v prosinci výkonný výbor definitivně potvrdí program her v Paříži.

Odpůrci pořádání zimních olympijských her v Calgary
Zimní olympijské hry 2026 v kanadském Calgary? Obyvatelé řekli ne