Jedničkou bude světová šestnáctka Švýcar Nicolas Müller. „Šikovný squashista s takzvaně zlatou rukou. Fantasticky čte hru a dělá minimum chyb. Jeho styl se bude divákům líbit,“ míní Daniel Mekbib, domácí želízko v ohni. V programu bude také turnaj žen.

Rodák z Bruntálu už jedenáct let žije a trénuje v Brně. Ze špičkového turnaje na důvěrně známých kurtech je doslova nadšený. „Bude skvělé hrát před vlastními fanoušky. Celý klub je na nohou a všichni se nemohou dočkat. Půjde o squashový svátek,“ říká třicetiletý borec, jenž momentálně figuruje na 89. místě žebříčku PSA.

Názor, že by tak významné akci více slušela česká metropole, nesdílí. „Viktoria má výborné zázemí. Každý tu dostane všechno, co potřebuje. I dostupnost Brna je slušná, velká letiště jsou poblíž. Hotely jsou na úrovni a není tu například takový problém se zácpami, jako v Praze,“ argumentuje.

Program turnaje:
• 3. 11. 2022 - čtvrtek
◦ 15:15 - 20.15: muži 1. kolo - 8 zápasů vč. všech tří českých účastníků (16.15 Daniel Mekbib, 17.15 Martin Švec, 19.15 Jakub Solnický)
• 4. 11. 2022 - pátek
◦ 14:30 - 17.15: muži 2. kolo - 8 zápasů (v případě postupu i s našimi hráči)
◦ 12.00 - 13.30: ženy 1. kolo - 8 zápasů (12.00 Tereza Široká, 12.30 Sofie Hausknotzová, Tamara Holzbauerová, 13.00 Karolína Šrámková)
◦ satellite - 1. a 2. kolo
• 5. 11. 2022 - sobota
◦ 14.30-17.30: muži čtvrtfinále - 4 zápasy
◦ 12.00-13.45: ženy čtvrtfinále - 4 zápasy
◦ sattelite čtvrtfinále a semifinále
• 6. 11. 2022 - neděle
◦ 17.30-18.30: muži semifinále - 2 zápasy
◦ 15.00-15.45: ženy semifinále - 2 zápasy
◦ 16.30: sattelite finále
• 7. 11. 2022 - pondělí
◦ 16.30: ženy finále
◦ 17.30: muži finále

Pro hovoří i ohlasy na loňský ročník Czech Open. Ten byl v mnoha ohledech přípravný. Jeho dotace činila o deset tisíc dolarů méně, což už tehdy přilákalo kvalitní konkurenci. „Nepřál mi los, hrál jsem s nasazenou jedničkou. Celkově ale na turnaj rád vzpomínám. Bylo fajn od ostatních slyšet, že se jim ve městě líbí a všechno klape. Nepochybuji, že na to navážeme,“ zdůrazňuje Mekbib, který cítí nyní větší šanci.

V prvním kole se totiž utká s 39. hráčem světa Lucasem Serme. Francouzského reprezentanta dobře zná. Manžel české jedničky Anny Serme žije trvale v Praze a nastupuje za Strahov. „Půjde skoro o derby,“ směje se Mekbib. „On musí a já můžu. Naděje existuje, jen se nesmím bát a využít ji,“ říká.

V optimismu ho utvrzuje dobrý vstup do sezony. Ve třech zářijových turnajích okruhu PSA prošel do čtvrtfinále. „Obsazení bylo kvalitní, zaznamenal jsem několik zajímavých výher a jednu prohru, která mě mrzela. Celkově jsem byl spokojený a posunul se i v žebříčku. Slibný rozjezd. Cítím formu a chci ji udržet,“ hodnotí dvě akce v USA a jednu v Kanadě.

Ve městě pod Špilberkem se může opřít o spolupráci s Martinem Švecem. „V klubu i na turnajích spolu trénujeme. V zápasech se vzájemně koučujeme. Budeme si fandit,“ odmítá rivalitu Mekbib.

Švecovi los relativně přál, čeká na něj 55. squashista planety Španěl Bernat Jaume. „Poslední turnaje hrál špatně, vypadl vždy v prvním kole. Podle mě ho Martin udělá,“ zakončuje optimisticky několikanásobný domácí mistr republiky.

Švec byl před domácím turnajem Czech Open v Brně několik týdnů v Austrálii. A tam se skutečně dobře rozehrál. Vždyť na Canberra Open a pak v Sydney se pokaždé dostal do čtvrtfinále. Přitom se jednalo o velmi dobře dotované turnaje se skvělou konkurencí. „Jsem spokojený maximálně. Letěl jsem do Austrálie s cílem uhrát dvě čtvrtfinále a to se také povedlo. Nechybělo moc a mohl jsem se dostat také do semifinále,“ prohlásil Švec, pro kterého to byly první takové výsledky na turnajích s dotací 20 a 30 tisíc dolarů.

Teď už vyhlíží start Czech Open. „Hrozně moc se těším. Doufám, že navážu na výkony z Austrálie. Hrát doma, na domácích kurtech, v domácím centru, před rodinou a kamarády na takto velkém a výborně obsazeném PSA turnaji je pro nás něco výjimečného,“ dodal Švec, který bude do turnaje vstupovat z pozice nenasazeného hráče. „Takže cíl je postoupit přes nasazeného hráče do druhého kola,“ doplnil.

JIŘÍ UHLÍŘ