„Opatření a režim při olympijských hrách budeme průběžně zpřesňovat. Opřeme se při tom o ty nejpovolanější v oboru,“ říká Martin Doktor, šéf mise Českého olympijského výboru.

Protiepidemiologická opatření pro olympioniky intenzivně řeší profesoři Roman Prymula, Libor Vítek a Jiří Beran, Zdeňka Jágrová, Jarmila Rážová a docent Marian Hajdúch. „Osobně jsem jednal také s ministrem zdravotnictví, panem Adamem Vojtěchem, a hlavní hygieničkou, paní doktorkou Pavlou Svrčinovou. Tým odborníků je vyvážený, věřím, že bude velkým přínosem,“ říká za expertní skupinu šéflékař Českého olympijského týmu Jiří Neumann.

Účastníci mávají s vlaječkami s logy zimních olympijských her a paralympiády v Pekingu 2022.
Hry v Pekingu mají své heslo. Oheň v Olympii se bude zapalovat bez diváků

Pro vstup do Pekingu bude třeba ve své podstatě povinné očkování na COVID-19, které je případně vyvážené třítýdenní karanténou. „Proto už dlouhodobě všem sportovcům a možným členům doprovodných týmů s celou Lékařskou komisí ČOV očkování doporučujeme. Stejně jako v nynějších dnech také očkování na chřipku,“ uvedl Jiří Neumann.

Šéf výpravy Martin Doktor dodal: „Bude podstatné, aby účastníci her byli očkovaní, protože jednadvacetidenní karanténa je pro sportovce a jejich týmy nesmysl. Dokážete si představit, že sportovec by před vrcholem své kariéry seděl tři týdny na pokoji a netrénoval?“

Olympijské kruhy. Ilustrační foto
Olympiáda bude bez zahraničních diváků, neočkování sportovci půjdou do karantény

Rada expertů by se měla sejít na listopadovém Sympoziu sportovní medicíny v Dřítči. „Zároveň už nyní probíráme všechny možné varianty včetně zdvojeného nezávislého PCR testování nad rámec toho, které jsme už připravili pro olympijské hry v Tokiu, systému nadstandardního testování těsně před odletem a dalších variant. Ve spolupráci s nejpovolanějšími odborníky se zabýváme všemi možnými epidemiologickými opatřeními. Budeme je také samozřejmě konzultovat se sportovními svazy,“ dodal šéflékař Jiří Neumann.

Hokejisté China Golden Dragon.
15:0 na olympiádě? Hokej se bojí trapasu. Čína na elitu zatím nemá

Zároveň Český olympijský výbor na základě jejich dopisů oslovil se žádostí o zapojení odborníků do expertní skupiny také ministra školství Roberta Plagu a předsedu Národní sportovní agentury Filipa Neussera. „Požádali jsme jak ministra školství, tak předsedu Národní sportovní agentury, aby do skupiny jmenovali své odborné zástupce a měli tak podrobný vhled do příprav všech opatření před cestami na zimní olympijské hry v Pekingu,“ uvedl Jiří Kejval, předseda ČOV.