Nikdy se slavný žokej Peter Gehm nesmířil se svým pádem z koně a těžkým úrazem, který jej před pěti lety upoutal na invalidní vozík. Třikrát se pokusil o sebevraždu, podle svých slov málem úspěšně.

„Bral by raději, kdyby tam tehdy zůstal mrtvý. Zní to tvrdě, ale je to tak,“ říká na rovinu jezdkyně Martina Jelínková-Růžičková, blízká Gehmova kamarádka.

V sobotu se i ona v Pardubicích postavila na start charitativní jízdy devíti osobností českých a světových dostihů na podporu německého žokeje. Z vítězství se nakonec těšil Josef Váňa.

Ale šlo o něco úplně jiného. O pomoc člověku, který se stále potácí mezi nadějí na lepší život a velkými depresemi. O pomoc muži, který v sedlech Chalka, Maskula a Registany v letech 2001 až 2004 čtyřikrát vyhrál Velkou pardubickou.

Gehm by se mohl znovu pokusit o rehabilitaci, která by jej možná dokázala postavit na nohy, snad i vyhoupnout na koně. To je jeho největším snem.

„Nejdůležitější je mít motivaci, neboť rehabilitace je moc náročná. Žene mě dopředu touha se postavit znovu na start. Chybí mi dva centimetry míchy, ale o to větší mám srdce,“ vyznal se devětatřicetiletý Gehm loni.

Tehdy cvičit šest hodin denně nevydržel. Úspěšné – ovšem nesmírně tvrdé – metody fyzioterapeuta Pavla Tomeše fyzicky nezvládl a dril přerušil. A opět se v Německu potopil do dlouhé deprese.

Přesto se milovník aktivního života a velký šampion snaží sportovat. V Německu hraje basketbal na vozíčku, který si kvůli otci pořídil i jeho mladší syn Pascal. Také trénuje koně a věnuje se rybám. To vše je však pro činorodého Gehma málo.

Nyní mu má vybraná částka pomoci k dalšímu boji, diváci včera mohli v pardubickém areálu přispívat do tří připravených kasiček.

„Očekávám, že se vybere kolem 200 000 korun. Částku Gehmovi hned předáme,“ uvedl Miroslav Petráň, předseda Dostihového spolku Pardubice.

Snad budou finance pro Gehma v těžkém boji pomocí. Najde dost síly k další rehabilitaci?