A 8. března se Jiří Daler zařadil mezi čerstvé osmdesátníky. „Vůbec si nepřipouštím, kolik mi je,“ usmívá se Daler, který byl v prosinci zařazen do síně slávy českého sportu.

Měl jste prostor k oslavě?

Nebylo kdy. Chystal jsem se druhý den lyžovat do Itálie, takže jsem nic velkého nepřipravoval. Pak se všechno zavřelo a už nebyl prostor ani čas.

A co kolo, pořád tvoří nedílnou součást vašeho života?

Po dobu nouzového stavu jsem na kole nebyl, snažím se dodržovat pokyny. I když onemocnění se nebojím. Jsem přesvědčený, že kdybych ho dostal, ani o tom nevím. (směje se)

Olympijský poutač během sněhové přeháňky v Tokiu 29. března 2020.
Japonsko počítá ztráty po odkladu olympiády. Odhaduje se skoro 150 miliard

Někomu vrcholový sport zdraví podlomil, jinému zocelil. K jaké skupině patříte?

Ke druhé. Samozřejmě mám svoje problémy, které k pokročilému věku patří, ale díky pohybu to není tak hrozné. Potřebuji ho, co se týká kloubů a celkové kondice.

Těšil jste se, že se podíváte na své následovníky na olympiádě v Tokiu, která je kvůli pandemii odložená na příští rok?

Schvaluji odklad olympiády. Teď musíme čekat, dokud nebude nákaza vyhubená alespoň u osmdesáti procent zemí.

Plánujete, že se za rok podíváte na hry do Japonska, kde jste od olympiády nebyl?

Něco se rýsovalo, ale nevím, co bude příští rok, jestli se her dožiju. (úsměv)

Cyklista Zdeněk Štybar z týmu Deceuninck-QuickStep vyhrál po sólovém úniku první klasiku letošní cyklistické sezony Omloop Het Nieuwsblad v Belgii
Nejde o cyklistiku. Je to o skutečném životě, ví Štybar

Ve finále olympijských her jste tehdy porazil italského favorita Giorgia Ursiho. Pořád máte živou vzpomínku na tokijské zlato?

Zapomíná se všechno. Ale tohle je nejvíce, čeho jsem dosáhl. Absolvoval jsem moře závodů, párkrát mistrovství světa, ale nevyhrál jsem. Olympiádu ano.

V čem se cyklistika za více než pětapadesát let změnila?

Jednak se udělalo víc všelijakých disciplín, dráhové cyklistice se naopak sebraly, ale přidala se třeba horská kola. Dnes jde o gigantický podnik, je umění všechno zvládnout. Byl jsem na posledních dvou klidných olympiádách v Tokiu a Mexiku, potom následoval Mnichov a od té doby už to bez vojáků a policie nemůže být. Zúčastnil jsem se olympiád, které byly otevřené, kamarádské, bez nervů a rizika.

Jste fanouškem nových sportů, nebo spíš ryzí tradiční cyklistiky?

Jsem pro klasickou cyklistiku, silnici a dráhu, ale všechno je dneska dělané atraktivně pro diváky. Všechno hrr a hotovo.

Olympijský oheň ve Fukušimě.
Olympijská štafeta zrušena, oheň ale zůstane v Japonsku do zahájení olympiády

Dělají vám radost následovníci v dráhové cyklistice?

Od nás si olympiádu vyjel jediný dráhař Tomáš Bábek. Máme lezce Adama Ondru, který je taky jeden z Brňáků, jenž může dělat medaile. Sice v novém sportu, ovšem díky němu je pro nás čím dál čitelnější.

Stal jste se československou legendou, přitom jste s cyklistikou začal tak, že jste se tajně připojil k účastníkům závodu z Brna do Mikulova a zpět. Jak se to stalo?

Chodil jsem na prázdninovou brigádu do Škodovky v Heršpicích. Se mnou tam byl jeden ze závodníků, který mi o tom dopředu řekl. V Heršpicích jsem se k nim přidal, jel jsem čtyři nebo pět kilometrů, ale pak si pozorný rozhodčí všiml, že jednak nemám brýle, nemám číslo a nepatřím tam, takže mě vyhnal. (směje se) Ten závodník mi řekl, ať přijdu do Slavie Žabovřesky na schůzi, jestli mě kolo baví.

Thomas Bach na setkání v Riu
Mnozí budou muset přistoupit na "oběti", říká Bach o termínu olympiády

A přišel jste?

Hned v pondělí, byl tam trenér Vojta a další závodníci. Říkali mi, že bude kritérium v Třebíči, jestli ho zkusím. Na něm se v jednu chvíli bojovalo ve městě a zdálo se mi to takové pomalé, takže jsem jim odjel a vyhrál. (směje se)

Od té chvíle bylo jasné, že z vás bude cyklista?

Obdivoval jsem závodníky, kteří jezdili dvě stě kilometrů jako Jan Veselý nebo Vlastimil Růžička. Když Závod míru projížděl přes Brno, byl to zážitek, cyklistika se mi líbila. Třeba bych byl jinak chodec nebo něco takového.

Tyson Fury (vlevo) a Deontay Wilder bojovali 22. února 2020 v Las Vegas o pás mistra světa těžké váhy organizace WBC.
Wilder si na odvetu s Furym musí počkat. V červenci se boxovat nebude

 

Jiří Daler

Narozen: 8. března 1940 v Brně.

Disciplína: cyklistika dráhová i silniční.

Kariéra: 1957 - 1959 TJ Favorit Brno, 1959 - 1961 Dukla Pardubice, 1962 - 1964 TJ Favorit Brno, 1964 Dukla Bratislava, 1964 - 1969 Dukla Brno, 1969 - 1970 Frimatic Viva de Gribaldi (Francie profesionálové).

Úspěchy: 1964 OH Tokio - 1. místo (stíhací závod jednotlivců), 1966 MS Frankfurt n. M. - 2. místo (stíhací závod jednotlivců), 1964 MS Paříž - 3. místo (stíhací závod jednotlivců), 1965 MS San Sebastian - 3. místo (stíhací závod družstev), 1967 MS Amsterdam - 3. místo (stíhací závod jednotlivců).

Rekordy: v roce 1967 před OH v Mexiku stanovil světový rekord na 4 a 5 kilometrů, překonal čtrnáctkrát národní rekord a jedenáctkrát se stal mistrem Československa.