Nevydařený úvod a závěr rozhodujícího sedmého duelu připravil basketbalisty Bostonu o naději na obhajobu loňského titulu. Po jasném vítězství 101:82 si konferenční finále proti Clevelandu zahraje Orlando.

Pondělní neúspěch Celtics naznačila už první čtvrtina. Domácí ji ztratili rozdílem deseti bodů a další dvě dějství museli s vypětím všech sil náskok soupeře dotahovat.

Před poslední dvanáctiminutovkou svítil na ukazateli skóre stav 61:66 a vše se zdálo být otevřené. Jenže Orlando vzápětí bodovou šňůrou uteklo na 61:77 a postup na úkor favorita si s přehledem pohlídalo.

"Hodně jsme si věřili a chlapci se na sebe mohli ve všem spolehnout," radoval se kouč Stan Van Gundy. "Náš cíl je získat titul," dodal odhodlaně jeho svěřenec Dwight Howard, který se v utkání blýskl dvanácti body a šestnácti doskoky.

V útoku Orlanda ale zářil především turecký forward Hedu Türkoglu. S 25 body se jako jediný v týmu Magic přehoupl přes dvacetibodovou hranici, navíc přidal dvanáct asistencí a pět doskoků.

Neprostupná obrana dovedla Lakers k postupu

Jasno je i o složení finálové dvojice Západní konference. Už dříve postoupivší Denver doplnili v pondělí basketbalisté Los Angeles Lakers.

Ti v rozhodujícím sedmém duelu série proti Houstonu uspěli především díky vynikající defenzivě. Oslabeným Raketám (mimo hru zůstaly zraněné opory Jao Ming, Dikembe Mutombo a Tracy McGrady) povolili nastřílet jen 70 bodů, a tak jim k pohodlnému vítězství stačilo i podprůměrných 89 bodů.

"V obraně jsme se hodně zlepšili. Podařilo se nám eliminovat Aarona Brookse a nepovolili jsme Houstonu snadné průniky vpřed," pochvaloval si Lamar Odom.

"Sedmý zápas, to je vítězství nebo smrt. Jsem rád, že nás potkalo to první," usmíval se Španěl Pau Gasol, který byl s 21 body a osmnácti doskoky nejlepším mužem na hřišti.

Lakers postoupili do finále Západní konference podruhé za sebou a pošesté pod vedením kouče Phila Jacksona.

VÝCHODNÍ KONFERENCE, semifinále:

Boston - Orlando 82:101 (17:27, 21:18, 23:21, 21:35). Konečný stav série 3:4.

ZÁPADNÍ KONFERENCE, semifinále:

LA Lakers - Houston 89:70 (22:12, 29:19, 18:19, 20:20). Konečný stav série 4:3.