„Pokud přijde zima dříve, náklady vzrostou, což nás dostane do velkých problémů. Třeba do takových, že budeme nuceni z haly udělat vietnamskou tržnici,“ říká Richard Šach z TJ Bohemians Praha, kterým do konce roku bude chybět 510 tisíc korun.

Nedivte se, až v parku narazíte na děti, co se učí hrát fotbal. V nejčernějším scénáři se totiž mohou pražská sportoviště uzavírat. „Je sice hezké, že nám od státu chodí peníze na trenéry, ale kde budou sportovat, když nebudeme mít na nájem za tělocvičny?“ ptá se Šach, zástupce jedné z největších sportovních jednot republice. TJ Bohemians sdružuje 24 sportovních odvětví a má skoro čtyři tisícovky členů. Kromě náboru nových se tak funkcionáři musí zaobírají krizovou situací.

„Teplárny a plynárny si účty strhávají přímo z našeho konta. Co se stane, když na něm nebudeme mít nic? S částkou od ministerstva jsme počítali. Je konec roku a nikdo nám už nic nedá,“ doplňuje Šach.

Slavností ceremoniál zahájil odpočítávání 1000 dnů do olympijských her v Pchjongčchangu 2018.
Přípravy na olympiádu? Korejci to zvládnou

Nejen on si stěžuje. Pro řadu tělovýchovných jednot v Praze je to obrovská rána. Vždyť program na provoz a údržbu sportovního zařízení je MŠMT vypisován řadu let a prostředky z něj tvoří významnou část provozních zdrojů.

Odstřižení od dotací

Stejně na tom jsou zástupci dalších pražských oddílů. Například Motorlet počítal s částkou 750 tisíc korun. Do všeho v letošním roce přišla rekonstrukce bazénu. A realita? Nejistota! „Pořád nevím, co udělat. Asi se zaměříme na vánoční permanentky. Pokud se chytnou, pomůžou nám. Když ne, tak po Novém roce budeme nuceni omezit provoz,“ říká Petr Suchý z Motorletu.

Jenže potíže nemají jen velké sportovní subjekty… Dalším případem budiž TJ Sokol Cholupice, který táhne údržbu z příspěvků od členů. „Budeme je muset zvednout, klidně o stovku měsíčně za každé dítě. Případně omezíme osvětlení nebo údržbu fotbalového trávníku. Možností je více,“ líčí předseda fotbalového klubu Ladislav Polanecký.

Hrozí tréninky na škváře, s baterkami. Je tohle opravdu ta cesta?

Brankář zlísnkých hokejových beranů Libor Kašík si volby nenechal také ujít.
Gólman Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, jsem srdcař

Příčina potíží tkví podle dostupných informací ve špatně vypsaném programu (IV). Úředníci z MŠMT vyhlásili podmínky pro kluby a jednoty v loňském listopadu. Ty se o dotace na provoz a údržbu sportovního majetku hlásily, ministerstvem byly vyzvány k akceptaci přidělené částky. Poté ale ministr Stanislav Štech program zrušil, aby jej po protestu České unie sportu znovu vypsal. K tomu došlo 2. října.

„Bohužel s takovými podmínkami, že 90 % klubů a tělovýchovných jednot se sportovním majetkem bylo odstřiženo od dotace. Jde o úmyslný a účelový krok, kterým stát zákonem převedl zastaralý majetek a nyní ho odstřihl od podpory,“ konstatuje Marek Hájek, místopředseda České unie sportu.

Přitom prý stačilo upravit jediné slovo. Podmínky poskytnutí prostředků z tohoto programu splňuje pouze pár národních svazů, střešních organizací a jejich pobočné spolky, nikoli členské spolky, kterých je v Česku většina (90 % ). „Když jsem si podmínky četl poprvé, myslel jsem si, že se jedná o omyl. Řešení považuji za velice nešťastné. Tohle rozhodně není fair play přístup,“ podotýká předseda TJ Tatranu Střešovice Martin Vaculík. A již citovaný Šach z TJ Bohemians jde ještě dál: „Nic proti nim, ale podmínky jsou vypsané jen pro Sokoly. Oni splňují struk-turu pobočných spolků.“

Česká unie sportu na problémy klubů a jednot dlouhodobě poukazuje. Marek Hájek přinesl na ministerstvo dokument s navrženým postupem, který zcela respektuje českou i evropskou legislativu.

Vzpěrač Jiří Orság.
Vzpěrač Orság: Kvůli dopingové aféře mám šanci na medaili

MŠMT však tento návrh smetlo ze stolu. Zdůvodnění? „Stát by nemohl účinně kontrolovat využití poskytnutých prostředků u koncového příjemce,“ prohlásil náměstek pro sport Karel Kovář.

To je jeden pohled. Druhý je takový, že unie dostává stovky rozhořčených reakcí na postup ministerstva.

„Kontrolní mechanismy jdou legislativně zajistit až ke koncovým jednotám a klubům. Fakticky hrozí uzavírání sportovních hřišť. Hlavně děti a amatérská veřejnost nebude mít kde sportovat. Některé haly se pronajmou na komerční účely,“ doplňuje Hájek.

Chybí pomocná ruka

Činovníci z Motorletu si myslí, že sport je pro ministerstvo patrně na okraji zájmu. „Ať ministr vystoupí a řekne, že ho to nezajímá. Ať raději stát udělá z obyvatel členy symfonických orchestrů a dají se prostředky do divadel. Sice s tím nebudeme souhlasit, ale budeme alespoň něco vědět,“ postěžuje si Suchý a hned doplní fakta z praxe.

Martin Šonka
Stříbrný pilot Martin Šonka: Nesnáším porážky. Bude mě to hodně bolet

„Neustále se musíme někoho doprošovat, jestli by nám dal peníze, aby obyvatelstvo mohlo plavat, skákat a běhat. Pořád někomu podlézáme, vyjednáme o klíčových prostředcích. Pak nás někdo chytí a řekne: podívejte, on lobbuje, to by být nemělo a obviní. Přitom se staráme o důchodce nebo postižené. Pomocnou ruku nám skoro nikdo nepodá,“ podotýká.

Mnozí doufají, že s novou vládou přijdou lepší časy.

„Je nutné, abychom dopředu věděli o podmínkách a částkách, které dostaneme. Současné chování ministerských úředníků je hazardování se sportem v České republice,“ dodává Šach z Bohemians.