Proti olympijským vítězům z Ria Dánům vyběhnou na palubovku Areny Varaždin v půl deváté večer. „Rychlost přihrávek a vůbec tempo hry je na ještě vyšší úrovni než u Španělů,“ uvědomuje si trenér Daniel Kubeš.

S kolegou na lavičce Janem Filipem vzali do města Varaždín nedaleko maďarských hranic sedm hráčů, kteří jsou poprvé na vrcholné akci. Energie, kterou české mužstvo vzývalo před Španěly, vyprchala v duelu už v první půli, kterou vyhráli obhájci evropského stříbra 16:9.

„Pro mě i kluky, kteří hrají na Euru poprvé, šlo o zvláštní pocit. Doufám, že nervozita po prvním zápase opadla,“ věří jedenadvacetiletá pravá spojka Stanislav Kašpárek.

Pohříchu jako jeden z nejmladších hráčů v týmu vstřelil nejvíc českých gólů. K jeho pěti brankám se přiblížil jen druhý nejlepší střelec, čtyřiatřicetiletý Ondřej Zdráhala. Dvě ze tří tref ale zaznamenal ze sedmiček. Zkušenější mladším příliš nepomohli. „Nedosáhli jsme cíle dostat se na hranici naší výkonnosti. Jsem přesvědčený, že umíme lepší házenou, než jsme předvedli,“ mrzí Kubeše.

Sedm nováčků
Čeští hráči, kteří jsou poprvé na vrcholné akci:
•Stanislav Kašpárek (pravá spojka, Balatonfuredi /Maďarsko, 21 let) – 5 gólů Španělům, v reprezentaci 9 zápasů / 21 branek
•Štěpán Zeman (pivot, Zubří, 20 let) – 1, 7/8
•Dieudonné Mubenzem (pravá spojka, Dukla Praha, 21 let) – 1, 7/10
•Tomáš Číp (pravé křídlo, Prešov, 28 let) – 1, 52/132
•Jan Landa (levá spojka, Lovosice, 31 let) – 0, 47/21
•Jakub Sviták (střední spojka, Dukla Praha, 26 let) – 0, 3/2
•Milan Kotrč (levé křídlo, Bergisher/Něm., 29 let) – 0, 41/69


Střelecká nemohoucnost se projevila především ve druhé půli sobotního utkání. Češi se gólově neprosadili čtrnáct minut. „Srazil nás velký počet technických chyb, kterými jsme se jasně pohřbili. V prvním poločase jich bylo čtrnáct, to mnohdy není ani na zápas. Celkově jsme jich nasbírali čtyřiadvacet. Pak přišel i výpadek v efektivitě,“ povídá expert Deníku a bývalý reprezentant Daniel Čurda.

Pozitivum je alespoň rozložení sil. Trenéři protočili na palubovce celý tým. Z debutantů se ke Kašpárkovi gólově přidal ještě Štěpán Zeman, Tomáš Číp a Dieudonné Mubenzem. „Gól mi pomůže. Jsem za něj rád, ale dojem ze zápasu nijak nevylepšil,“ sděluje jedenadvacetiletý český rodák Mubenzem.

Teď prověří psychickou odolnost českého výběru Dánové. „Špatné věci jsme si jasně řekli. Jsem však ovlivněný filozofií, že člověk se nemá ubírat na výsledky, ale spíš na proces. Provádět činnosti správně jednu za druhou. Pak se dostaví i výsledky. Jeden z cílů je, aby mladí hráči nasbírali zkušenosti. Budou hrát v české házené velkou roli,“ prohlašuje devětatřicetiletý Kubeš.

Dánové v sobotu Maďary přehráli v jejich téměř domácí a bouřlivé atmosféře 32:25. Proti Čechům se postaví i dvojnásobný nejlepší hráč světa Mikkel Hansen.


Pohled Daniela Čurdy, bývalého reprezentanta: Asi se potřebujeme se soupeřem víc honit

Španělé byli favorité, ale nepodali jsme standardní výkon. Kdyby ano, duel takto neskončí. Jen Standa Kašpárek a brankáři snesli přísnější měřítko. Máme velice vyrovnanou gólmanskou dvojici. Tomáš Mrkva zachytal dobře, Martin Galia také a hovoří pro něj zkušenosti. Oběma se utkání povedlo. Je jedno, kdo nastoupí proti Dánům.

Co se týká obrany. První poločas proti Španělsku fungovala vcelku dobře, byť nám to Španělé dokázali občas rozebrat. Ve druhé půli jsme museli hrát individuálně, chyběla kombinační hra, z čehož pramenily nedostatky. Obranný systém za druhý poločas tím pádem nemůžu hodnotit. V útoku jsme dělali až příliš technických chyb.

Dánové ještě lepší než Španělé, ale může nám víc vyhovovat jejich styl. Hrají extrémně rychlou házenou, kdežto Španělé útok uklidnili a pracovali s tempem. Nejsme tým na postupný útok. Možná se potřebujeme se soupeřem víc honit. S Dány hrajeme hlavně o sebevědomí.