Za projektem stojí celosvětová charitativní organizace Mary's Meals, jejímž posláním je dopřát jídlo dětem i v těch nejméně rozvinutých zemích naší planety.

Nyní mají prioritu školáci z Etiopie, konkrétně z regionu Tigraj, který se potýká s následky občanské války.

Oč jde? Move for Hope (lze přeložit jako "hýbej se pro naději") probíhá v květnu jako sportovní výzva. Zapojit se může každý. V první řadě finančním příspěvkem, naběhanými kilometry, jízdou na kole nebo jako dobrovolník. Startovné činí 550 korun.

"Celý výtěžek zamíří na stravovací programy v Tigraji," řekl Marek Telička, mluvčí české pobočky Mary's Meals.

Bída v Maroku

Jednou z účastnic výzvy je Petra Pastorová. V běžecké komunitě uznávaná běžkyně, která na začátku května získala svůj šestý republikový titul v maratonu (v rámci Prague Internation Marathon). A to je jí 47 let! Čas? 2:47:03.

Prague International Marathon 2024 - RunCzech.
Maraton v Praze vyhráli Hayle a Hirpaová. Českými mistry jsou Edlman a Pastorová

O projektu Move for Hope se vedoucí běžecké školy v Ostravě dozvěděla od šéftrenéra veteránské reprezentace. Přihlásila se hned vzápětí.

"Potkávám etiopské závodníky a závodnice, vím, jaká bída panuje v Africe. Mám dokonce osobní zkušenost, naživo jsem viděla, jaké podmínky mají děti v Maroku, kde jsem byla na soustředění v horách ve městě Ifrane. Viděla jsem tam ledacos. A to je Maroko, které považujeme za zemi, kde není tak špatně," zmínila Pastorová.

Díky dvěma absolvovaným maratonům a spoustě tréninků patří k nejštědřejším účastníkům.

Kilometr běhu či aktivní chůze je totiž sponzory ohodnocen třemi korunami. "Každý týden naběhám 120 až 150 kilometrů," přiblížila.

Štafeta do Prahy

Zásah projektu je nezpochybnitelný. "Sportovní výzvu pořádáme už pátým rokem a počet účastníků stoupá. Letos jich máme přes dva tisíce," řekl Telička s tím, že logicky rostou i finanční dary. "V roce 2018 jsme vybrali patnáct milionů, naposledy už to bylo padesát milionů. Díky tomu jsme nasytili osmdesát tisíc dětí," dodal.

V rámci Move for Hope uspořádali lidé napojení na Mary's Meals také štafetu, jež měla cíl v Praze. Do putování republikou se zapojilo zhruba šedesát lidí.

"Někteří běželi, jiní jeli na kole. Zapojila se nám i škola. Chvílemi to bylo bloudění, ale aspoň máme pro příští rok na čem pracovat," usmál se Telička, jenž se neoblékl do sportovního. Důvod? Fungoval jako doprovod v autě. Díky němu mají sportovci památku. Fotky a videa.