"David se dosud na turnaji trápil, ale pořád věřil. A dnes předvedl, čeho je schopen," chválil ho trenér Ronen Ginzburg. "Dnes jsme měli x-factor od kluků z lavičky. Patrik Auda či David Jelínek zahráli úžasně, stejně jako Petr Benda či Jirka Welsch. Toho jsme využili," dodal Tomáš Satoranský.

Pětadvacetiletý syn bývalé hvězdy české ligy Josefa Jelínka nastoupil do druhé čtvrtiny, hned získal míč a byl na něj odpískán úmyslný faul. To odstartovalo jeho jízdu v podobě 11 bodů za čtyři minuty. Díky němu Češi udrželi při chorvatské snaze o nápor dvouciferný náskok a tím soupeře zlomili.

"Jsem rád, že jsem to hned na začátku prolomil a dostal se do zápasu a mohl týmu pomoct," řekl Jelínek. "V rámci nároďáku je tohle pro mě nejlepší výsledek. Když to vezmu s porovnáním soupeře, tak si myslím, že to byl jeden z nejlepších zápasů, jaký jsme kdy odehráli. Je to úžasný úspěch, nejen pro nás, ale i naši zemi," dodal.

Na Srby opět s precizní obranou

Ačkoli pro mnohé je postup přes Chorvatsko překvapením, hráče těší, že rozhodně nemůže být označen za nezasloužený. "Na jednu stranu to je překvapení, ale také si myslím, že jsme postoupili zaslouženě. Odváděli jsme dobrou obranu. Do ničeho jsme je moc nepouštěli. Ta obrana je rozhodující a proti Srbsku ji budeme potřebovat znovu, abychom mohli pomýšlet na vítězství," upozornil Jelínek.

Věří, že v současné formě se tým může měřit i s vicemistry světa Srby. "Náš první cíl byl tenhle zápas, dostat se do osmičky. To se podařilo, takže nebudeme pod tlakem. A když budeme hrát takovou obranu a bude se dařit střelba, tak s nimi budeme hrát rovnocenný zápas," prohlásil Jelínek.

Češi už navíc sahají po kvalifikaci o olympijské hry, kam jde třetí až sedmý tým šampionátu. "Když už je ta možnost reálná, tak by každý chtěl skončit do sedmého místa, aby ta kvalifikace o Rio byla. Ale jdeme zápas od zápasu, budeme chtít vyhrát a uvidíme, jak se bude dařit," dodal.