„Můžeme teď s nimi hrát dvacetkrát a prohrajeme, ale to je jedno. Máme dva body,“ usmál se český brankář Martin Galia.

Byl jeden z hrdinů na české straně s kapitánem Ondřejem Zdráhalou. Galia, Zdráhala a znovu. Komentátor v Areně Varaždin vyslovoval v poslední desetiminutovce jen tato dvě jména. 

Za posledních necelých osm minut dostal osmatřicetiletý matador v brance pouze dva góly. „Cítil jsem se posledních patnáct minut na vystřídání. Už jsem nemohl. Říkal jsem Tomášovi (Mrkvovi – pozn. red.) ještě střelu a střídáme, ale zrovna se pak chytl trhák. Promiň Tome. Zůstaň a jedeme dál,“ popisoval brankář polského Górniku Zabrze.

Češi předvedli diametrálně odlišný výkon oproti debaklu se Španělskem 15:32. Probudily se hlavně spojky. Zdráhala nastřílel osm gólů. „Řekl jsem si po prvním zápase, kdy jsme měl jen tři střely, že to není vůbec moje hra. Pokud nestřílím, obrana nejde ven a není prostor pro někoho jiného. Musím hrát moji hru a být nebezpečný,“ uvědomoval si čtyřiatřicetiletý Zdráhala.
Českého kapitána ještě podpořil talentovaný Stanislav Kašpárek, jeho levačka skórovala pětkrát.

Tým Daniela Kubeše a Jana Filipa hrál s nasazením, hvězdný Mikkel Hansen hrající za Paříž se prosadil sedmkrát a ostatní Dánové jej příliš nepodpořili. „Nikdy by to nedopadlo, kdyby Martin neměl sedmnáct úspěšných zásahů. Dánové šli několikrát do trháku, jasné gólové situace Martin chytil. Dostal nás přes pomyslný kopec,“ těšilo devětatřicetiletého Kubeše.

Hráčům povolí i lehkou oslavu velkého vítězství. „Tohle se změnilo od doby, co jsme byli v nároďáku. Kluci jsou daleko disciplinovanější než my. Mám však pocit, že jedno pivo bude povolené,“ zasmál kouč, který jindy emoce nedává najevo. Ve středu český tým čeká další boj o všechno s Maďary, duel začíná ve čtvrt na sedm večer. 

ČR - Dánsko 28:27 (15:16)
Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Zdráhala 8, Kašpárek 5, Hrstka 4/1, Horák 4, Číp 3, Bečvář a Petrovský po 2, Stehlík, Mubenzem, Kasal, Zeman, Landa, Kotrč, Sviták.
Nejvíce branek Dánska: M. Hansen 7/2, Lauge Schmidt a Zachariassen po 6. Rozhodčí: Gousko, Repkin (oba Běl.). Sedmimetrové hody: 3/1 - 5/3. Vyloučení: 4:3.

1. Španělsko 2 2 0 0 59:40 4
2. Dánsko 2 1 0 1 59:53 2
3. ČR 2 1 0 1 43:59 2
4. Maďarsko 2 0 0 2 50:59 0