„Pokaždé nám účast jen o kousek unikla. To už nechceme opakovat, a tak mobilizujeme veškeré síly. Vyzvali jsme veřejnost a všechny fanoušky squashe v České republice, aby nám s tím pomohli,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.

Podobnou aktivitu podpořil v minulosti například Roger Federer. Podle jednoho z nejlepších hráčů tenisové historie si squash své místo na olympiádě rozhodně zaslouží. Naposledy se o tom hovořilo před několika lety v rámci přípravy letních Her v Tokiu 2020. Squash neuspěl v konkurenci baseballu, sportovního lezení či karate. Pro Paříž 2024 už o svoji šanci přijít nechce.

„Účastnit se olympijských her je snem nejlepších světových hráčů. Zároveň věříme, že by současná mladá generace českých squashistů mohla místo vybojovat. Vždyť jsme v letošním roce získali bronzovou medaili na světovém šampionátu juniorských týmů,“ doplnil Tomáš Cvikl.

Podle nových pravidel může pořádající město rozhodnout o zařazení nového sportu do programu olympijských her. Současným předsedou mezinárodní squashové asociace je Francouz Jacques Fontaine, francouzští squashisté patří zároveň ke světové elitě.

„Je to šance, která už se nemusí nikdy dále opakovat. Rozhodně nemáme nic jistého. Nechceme nic podcenit,“ dodal Cvikl. Právě asociace přes Startovač oslovila veřejnost k podpoře splnění tohoto snu.

Trénink s reprezentantem či podepsaný dres

Klíčová pro úspěch bude kampaň, která má přesvědčit důležité funkcionáře a odborníky. Tu vede Světová squashová federace, která zároveň oslovila všechny členské národní federace se žádostí o mimořádný příspěvek. V případě České asociace squashe (ČASQ) se jedná o 140 tisíc korun.

„Porazit ostatní konkurenty nebude jednoduché. Proto jsme se rozhodli vyzvat veřejnost a nadšence squashe, aby se společně s námi vydali do boje o olympiádu,“ vysvětloval Tomáš Cvikl. „Zároveň upřímně říkáme, že nemáme dostatek prostředků, abychom jen tak uvolnili tuto částku. Museli bychom omezit program podpory našich nadějných juniorů nebo reprezentace.“

Za příspěvek na Startovači tak lze získat unikátní bílý míček, podepsaný dres od předních českých hráčů nebo čestná místa na prestižním domácím šampionátu, který se uskuteční tradičně v březnu ve skleněném kurtu v pražském nákupním centru. Za částku ve výši 5000 korun si lze pořídit exkluzivní trénink s nejlepšími českými hráči – například s Danielem Mekbibem nebo s Martinem Švecem. Podepsaný reprezentační dres je k dispozici za 3000 korun.

Hráči: Olympiáda by byla nejvíc v kariéře

První významný krok už squash provedl v letošním roce, když byl součástí Olympijských her mládeže v Buenos Aires jako ukázkový sport. Na interaktivním kurtu si zahrál také Viktor Byrtus, a to jako jeden ze čtyř Evropanů. „Nadchly mě pozitivní reakce dětí. Hrozně je bavilo se na nás dívat, chtěly po nás podepsaný squashový míček. Byl to úspěch pro náš sport,“ tvrdil Byrtus, největší talent českého squashe.

Kampaň na Startovači odstartovala ve čtvrtek 8. listopadu a potrvá 42 dní. Přispět lze minimální částkou 200 korun. Za to přispěvatel obdrží poděkování a uvedení jména mezi dárci na webu asociace squashe. Za 500 korun bude k mání bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024. Za 1000 korun pak čestné místo na republikovém šampionátu, konkrétně na semifinálových duelech. Pokud chce fanoušek squashe vidět finálové zápasy na exkluzivních místech, musí zaplatit 2000 korun.

„Bylo by to nádherné, kdyby se squash dostal na olympijské hry. Splnil by se mi můj životní sen,“ prohlásil hráč Petr Martin. „Squash by byl populárnější a bylo by v něm více peněz,“ dodal Viktor Byrtus. „Kdybych se mohl zapojit do kvalifikace o olympijské hry, bylo by to pro mě nejvíce v mé kariéře,“ doplnil Daniel Mekbib, vítěz dvou zahraničních turnajů PSA a aktuální člen světové stovky. Cílem je vybrat 140 tisíc korun.

Kampaň na Startovači můžete podpořit zde

Na Startovači může přispět každý. Co za to dostanete?200 Kč - poděkování a uvedení jména mezi dárci na webu ČASQ
500 Kč - bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024
1000 Kč - bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024 a čestné místo na tribuně při semifinále MČR 2019
2000 Kč - bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024 a čestné místo na tribuně při finále MČR 2019
2000 Kč - bílý míček ze speciální edice OH 2024 a čestné místo na tribuně při finále ME juniorů 2019
3000 Kč - bílý míček ze speciální edice OH 2024 a reprezentační dres České republiky s podpisy reprezentantů
5000 Kč - trénink s reprezentantem ČR ve squashi