Už podle nasazení před losem bylo jasné, že svěřenci trenéra Diega Ocampa nenarazí na žádnou z pořádajících zemí, takže z jejich skupiny postoupí na turnaj nejlepší tři celky. Kvalifikace se odehraje ve třech oknech: příští rok v únoru a listopadu a v únoru 2025.

Český reprezentant Richard Bálint odchází z brněnského Basketu do španělské druhé ligy.
Reprezentant Bálint mění Brno za Alicante. Hodlá se posunout v kariéře

„Zaprvé bych chtěl zdůraznit, že umístit se mezi nejlepšími třemi postupujícími celky bude skutečně obtížné, neboť ve skupině jsou kvalitní celky. Nicméně náš cíl zůstává stále stejný, a to kvalifikovat se na závěrečný turnaj,” uvedl k losu nový reprezentační kouč Diego Ocampo.

Los kvalifikace MS 2025:

Skupina A: Portugalsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael.
Skupina B: Island, Itálie, Turecko, Maďarsko.
Skupina C: Slovensko, Španělsko, Lotyšsko, Belgie.
Skupina D: Švédsko, Německo, Černá Hora, Bulharsko.
Skupina E: Kypr, Francie, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina.
Skupina F: Velká Británie, Řecko, Česko, Nizozemsko.
Skupina G: Dánsko, Srbsko, Finsko, Gruzie.
Skupina H: Severní Makedonie, Litva, Polsko, Estonsko.

Češi byli nasazení do třetího výkonnostního koše. Podle nastavené procedury nemohli v bojích o šampionát potkat nikoho z elitního kvarteta, do něhož patří Španělsko, Francie, Srbsko a Slovinsko. Z druhého koše mohli vedle Řecka dostat Litvu, Itálii, či Německo a ze šestého vedle Nizozemska Maďarsko, Estonsko, nebo Bulharsko. V sedmém byly s Británií, Island, Švédsko a Severní Makedonie.

S Řeckem se Češi utkali naposledy loni v září v osmifinále EuroBasketu v Berlíně, kde podlehli 88:94. S Nizozemskem se střetli na stejné akci a jako pořadatel základní skupiny v pražské O2 areně vyhrál tehdejší tým kouče Ronena Ginzburga 88:80. S Velkou Británií se potkali naposledy v září 2008 také v kvalifikaci ME a podlehli v Pardubicích 63:67.

„Abychom vybudovali konkurenceschopný tým, budeme potřebovat podporu a oddanost každého člena týmu, abychom měli tu nejlepší soupisku do každého utkání. Přejeme si, aby stále pevnějším zájmem federace, klubů, hráčů a vedení reprezentace byl náš společný růst a abychom vždy měli ten největší možný talent a odhodlání v týmu našich životů, kterým je česká reprezentace,” plánuje nový španělský kormidelník Čechů.

Švédský basketbalista Jonas Jerebko
Upsal se v Rusku, teď toho lituje. Kariéra švédské hvězdy skončila v troskách

Kvalifikaci bude hrát 32 celků v osmi čtyřčlenných skupin a na šampionát se jich dostane 24. Všechny čtyři týmy z pořadatelských zemí mají postup z kvalifikace jistý. Z jejich skupin proto postoupí pouze dva další týmy, z ostatních tři.