V minulé sezoně kluby odmítly již téměř připravenou mezinárodní soutěž mužů, klidu nepřidaly ani nejasnosti s financováním velmi nákladného projektu Hvězdy pro legendy, aby vše vyvrcholilo prodejem televizních a marketingových práv hluboko pod cenou soukromé firmě.

Dlouhotrvající spory mezi kluby a exekutivou v lednu vyústily v odstoupení prezidenta Českého svazu házené (ČSH) Radka Bendla s manažerem reprezentace Karlem Nocarem.

Přilákat víc dětí

Nyní stojí házená v Česku na rozcestí. Další směřování má naznačit sobotní mimořádná konference, která se koná v pražském hotelu Olšanka. Hlavní bod programu? Volba nového prezidenta a členů exekutivy.

Na post svazového šéfa znovu kandiduje bývalý předseda Jaroslav Chvalný, soupeřem mu překvapivě bude dvaapadesátiletý manažer Michal Kabele. „Vrcholová házená funguje, ale vztahy mezi svazem a kluby, výkonnostní házená a mládež ne. Česká házená musí být značkou, a to není. Proto kandiduji na prezidenta svazu, abych se pokusil současný stav změnit,“ vysvětluje Kabele.

Bývalý hráč Liberce, který se v posledních letech angažuje spíše ve florbale, se chce zaměřit především na děti a mládež. „Pro ně už házená bohužel není atraktivní,“ tvrdí Kabele. „Vybíjenou hraje v Česku každoročně třicet tisíc dětí, ale naše členská základna má sotva osm tisíc dětí,“ připomíná kandidát.

Favoritem se ale zdá být Chvalný. Známý funkcionář stál v čele svazu dlouhých dvanáct let (2001 až 2013). Úspěšný muž, který dokázal zajistit peníze a oddlužit svaz, se nyní vrací zpět, aby milovanému sportu ve složitém období znovu pomohl a vytáhl ho z bažiny.

„Pokud mám nést zodpovědnost za budoucnost házené, potřebuji k tomu spolupracovníky, kterým naprosto důvěřuji. Potřebuji vědět, jaké jsou jejich silné, ale i slabé stránky. Na základě všech těchto atributů pak mohu efektivně poskládat tým, kterému nastavím činnost tak, abych využil nejlepších schopností každého jednotlivce,“ říká Chvalný.

Předražená exhibice? 

Mezi kandidáty na post člena exekutivy je také šéf Poruby a bývalý majitel fotbalistů Baníku Ostrava Libor Adámek. „To hlavní, co nás nyní čeká, je snaha o zlepšení atmosféry v házenkářském hnutí. A lehké to nebude,“ tuší podnikatel.

Spory mezi svazovým vedením a některými představiteli ligových klubů totiž trvají už delší dobu. Oddíly vedle odmítnuté mužské interligy několikrát kritizovaly svazové hospodaření, stejně jako financování loňské exhibiční akce Hvězdy pro legendy na pražské Štvanici.

Bendl s Nocarem už měli neustálého osočování ze strany zástupců některých klubů kvůli neprůhlednému financování a špatné komunikaci dost a k 31. lednu opustili své funkce. Oba muži ale jakékoliv nesrovnalosti odmítají.

„Veškeré výtky, kterými se na základě různých výzev zabýval několikrát výkonný výbor, odmítáme a jsme připraveni naše kroky plně vysvětlit. Nicméně nechceme dál působit v prostředí, kde sebeusilovnější práce podpořená hmatatelnými výsledky ztrácí smysl a radost,“ uvedli Bendl s Nocarem společně.

Kostlivec ve skříni

Oponenti vidí celou situaci jinak. Nelíbí se jim hlavně prodej marketingových práv za nízkou cenu. „Prodej marketingových práv svazu, tedy toho nejcennějšího, co jakýkoliv sportovní svaz vlastní, se jeví jako obrovský kostlivec, který bude nové vedení, bez ohledu na to, kdo bude zvolen, strašit hodně intenzivně. V případě našeho zvolení okamžitě zanalyzujeme celou situaci a vyvodíme z ní patřičné důsledky,“ prohlásil Chvalný.

Bendl ovšem tvrdí, že odchází s čistým štítem. „Za našeho působení jsme navýšili celkové prostředky plynoucí do svazu, marketingovou podporu mužských i ženských ligových klubů, zavedli jsme sedmnáct center podpory talentované mládeže, zlepšili servis pro reprezentace či převedli více než polovinu letošních dotací přímo do klubů a krajů až na dotační program na národní celky,“ vyzdvihuje dnes už bývalý prezident.

Za neúspěch naopak považuje neprosazení česko-slovenské ligy mužů nebo odstoupení od společné kandidatury na pořadatelství mistrovství Evropy se Slovenskem a Maďarskem kvůli nejasnostem a problémy v oblasti státního financování sportu po dotační aféře.