Čeští hráči odehrají základní skupinu v Ostravě, jejich sny však směřují k Brnu. Právě tam se totiž uskuteční hlavní boje o medaile, například stadion Draků, který bude hostit i finále, už proto doznal četných změn.

„Když jsem to poprvé viděl, tak jsem měl pocit exkluzivity. Stadion se úplně změnil, má krásný design a přibyly tribuny, byla by paráda, kdyby to takhle zůstalo i na extraligu,“ usmíval se Chadim, který celek Draků dlouhodobě.

Kapitán baseballové reprezentace Petr Zýma
Chceme medaili, říká před Eurobaseballem reprezentační kapitán Zýma

Pocit exkluzivity zažívají i domácí reprezentanti, pro které je blížící se mistrovství jedním z vrcholů jejich kariér. „Tým vnímá kulisy, média a fanoušky. To jsou věci, které zvyšují hráčům adrenalin, ale nesmí jejich hlavy úplně sejmout, abychom mohli hrát dobrý baseball,“ upozorňoval trenér.

Ten se svým výběrem hodlá ukončit medailové prokletí. Česko se totiž dosud nikdy na evropském šampionátu nevměstnalo mezi první trojku, nejlépe bralo čtvrtou příčku. „Nechceme, aby na sobě kluci měli nějaké závaží, že právě oni jsou tou generací, která medaili musí udělat. Mně se to třeba jako hráči dvakrát nepodařilo, bral jsem pátá místa, o to víc bych jim to ale přál,“ podotkl Chadim.

Čeští baseballisté na World Baseball Classic 2023.Čeští baseballisté na World Baseball Classic 2023Zdroj: se svolením ČBA / Lenka Brožová

Domácí výběr může počítat i s velkou podporou svých příznivců, kteří už vykoupili drtivou většinu vstupenek na utkání českého týmu v základní skupině.

„Věřím, že celkově překonáme deset tisíc prodaných vstupenek, ale pro mě to není jen o lidech, kteří budou na stadionu, strašně chceme zaujmout desetinu národa. Přejeme si, aby milion lidí věděl, že se v září v Česku hrál vrcholový baseball a my jsme bojovali o historicky první medaili,“ popsal stratég.

Pavel Chadim vybral hráče pro ME v baseballu
Cíle mají vysoké, ale jsou pokorní. Baseballisté chtějí naplnit medailovou touhu

Jeho svěřenci zahájí mistrovství nedělním utkáním proti Rakousku, následně v pondělí vyzvou Řecko. „Rakousko je papírově nejslabší soupeř ve skupině, musíme si ale dát pozor na syndrom prvního zápasu. Přece jen nás čeká nové prostředí a domácí diváci, ale věřím, že prodáme nabrané zkušenosti. Řecko je pak pro nás velká neznámá, nemá totiž vůbec svou soutěž, všichni hráči jsou Američané. Očekáváme, že to bude univerzitní výběr,“ předeslal Chadim.

Španělská touha

Na závěr skupiny pak český výběr čeká největší bitva – narazí totiž na Španěly, které zdolal před rokem ve finále kvalifikace World Baseball Classic.

„Máme v Dracích jednoho španělského hráče, který se připojil do španělské whatsappové skupiny a říkal, že jejich touha nás porazit je až na hraně nenávisti, protože jsme jim zastavili cestu do Tokia. Měsíc si prý nepíší o ničem jiném, než že nás zadupou do země,“ poznamenal kouč.

Těsně před startem mistrovství ještě Češi odehráli dvě přípravná utkání s Italy, ve čtvrtek padli 1:7, v odvetě ale zvítězili 5:3.

„Byl jsem až překvapený, ale polovina kluků ještě ve čtvrtek musela pracovat, nedokázala si obstarat dovolené. Někteří přijeli se zpožděním, protože vlaky z Prahy jely pomalu, i dálnice byla zasekaná. Oproti týmu, který se baseballem živí, jsme měli takovou malou nevýhodu. Navíc dvě směny měl odházet Ondřej Satoria, kterému se narodil syn,“ vysvětlil čtvrteční nezdar Chadim.