Nejlepší českou střelkyní byla se 16 body Veronika Voráčková, která po zranění kotníku z generálky proti Slovensku zasáhla do šampionátu. Dvouciferný počet bodů zaznamenaly také kapitánka Renáta Březinová (14) a Eliška Hamzová (10). Izraeli nepomohlo k úspěchu ani 20 bodů Daniel Raberové.

Češky postoupily ze základní skupiny poprvé od roku 2015, kdy skončily jedenácté. Na dalších třech šampionátech pro ně turnaj skončil posledním místem ve skupině. „Jsem ráda, že se to konečně povedlo,“ ulevilo se trenérce Romaně Ptáčkové.

Radost českých volejbalistů
Čeští volejbalisté vyhráli na Slovensku. Jsou ve Final Four zlaté Evropské ligy

„Skvělý pocit, a hlavně je tam pak další krok do té osmičky, což je pro mě megacíl. Pokusím se holky vyhecovat, protože teď už to je o bojovnosti. O té největší a je to jeden zápas. Bude to strašně těžké, ale je to o bojovnosti,“ burcovala kapitánka Březinová.

Soupeřky Češky po utkání ještě neznaly. Na Řecko narazí v případě, že večer prohraje se Španělskem. Kdyby Španělky prohrály, čekalo by český tým Lotyšsko.

„Uvidíme, koho dostaneme. Jestli nějaký hodně zkušený basketbalový tým, tak to pro nás bude asi nedosažitelný cíl, ale mohl by tam být někdo méně basketbalový, a tam je to o bojovnosti. Mohly bychom to ubojovat, protože my nehrajeme úplně ten nejhezčí basket,“ přemítala Březinová.

Izrael - Česko 52:61 (11:19, 30:32, 42:46)

Sestava a body Česka: Březinová 14, Hamzová 10, Stoupalová 6, Vyoralová 5, Holešínská 3 - Voráčková 16, G. Andělová 5, Šípová 2, Čechová, Sklenářová, Zeithammerová.

Nejvíce bodů Izraele: Raberová 20, Rotbergová, Zipelová obě 8.
Fauly: 16:17. Trestné hody: 13/12 - 16/12. Trojky: 4:5. Doskoky: 36:38.