Kvůli fotbalovému mistrovství Evropy se vrchol rovinové sezony poprvé v historii nekonal v neděli. Na startu dostihu na 2400 metrů pro tříleté koně s dotací 2,5 milionu korun se objevily české jezdecké hvězdy Filip Minařík a Václav Janáček i přední zahraniční žokejové.

Gontchar, svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva, byl podle bookmakerů největším favoritem a nejrychlejším závěrem také svou pozici potvrdil. Po startu se přitom v čele zformovala trojice Sedmikraska, Albe Back a Rumpl Cimpr Campr, ale v cílové rovině se celé pole vyrovnalo a rozhodl finiš. Do toho už po pádu z Eruptiona nezasáhla Ingrid Janáčková Koplíková.

Gontchar byl favoritem 

„Až tak moc těžké to nebylo," řekl kazašský žokej slušnou češtinou a při dekorování si vyslechl českou hymnu. „Když hráli kvůli mně, tak jsem z toho šťastný," usmál se třiadvacetiletý mladík, který už je trojnásobným tuzemským šampionem.

Do dostihu vstupoval Gontchar jako jeden z favoritů. První oblouk 2400 metrů dlouhé trati ale nejel ideálně. „Byl jsem trochu zavřený, tak jsem to nadjel venkem. To se asi trenérovi nelíbilo, ale jinak bylo všechno super a šlo to hladce," řekl žokej.

Gontchar se stále zlepšuje

V rychle rozjetém dostihu se držel uprostřed pole. „Nikam jsem se nehnal. Kůň cválal pěkně," cítil rodák z vesnice Čubar, který začínal v Almaty a do Češka přišel ve 14 letech. Ve finiši pak nedali soupeřům šanci. „Dlouho reaguje, než se rozjede, ale už tak dvě stě metrů před cílem jsem věděl, že to vyhraje," řekl žokej.

Hnědák Gontchar se zařadil mezi nejlepší koně, jaké kdy Murzabajev sedlal. „Když vyhraje derby, tak je to nejlepší kůň, i kdyby to bylo v Africe, protože to je derby," řekl Murzabajev.

Možná spolu pojedou na podzim Cenu Vítězného oblouku na pařížském dostihovém závodišti Longchamp. „Je to progresivní kůň a zlepšuje se. Snad to bude, doufejme, a chtěl bych, aby tam byl," přeje si.

Dostihy v Bratislavě 

Oslavu zisku modré stuhy pro vítěze derby odkládá. O víkendu ho čekají dostihy v Bratislavě. „Takže ještě pár dní nic nebude, ale v pondělí třeba něco uspořádáme. Ale nevím, jak velká bude, protože jsem vyhrál derby poprvé," usmál se.

Ceněný derby triumf získal v 23 letech, zatímco některým se to nemusí poštěstit nikdy. Český rekordman v počtu výher Filip Minařík ani tentokrát neuspěl, ač se rovněž řadil mezi favority. „Každý to má dáno. Podařilo se mi to brzy, ale to díky trenérovi, který mi dává své nejlepší koně, a měl jsem i štěstí," řekl Murzabajev.

Jeho dalším snem je prosadit se jednou právě na závodištích západní Evropy. „Na tom pomalu pracuju. Říkám si, se žokej musí posouvat dál, když chce někam dojít," řekl. Více než na Anglii myslí na jiný stát. „Spíše na Německo," uvedl.

Čtěte také: České derby má netradiční termín a špičkové jezdecké obsazení