„Věříme, že na to máme. Dlouhodobě patříme k evropské špičce a s africkými týmy si poradíme. Před několika lety jsme vyhlásili "Misi 2020" a hodláme vybojovat historicky první olympijskou účast pro český softball,“ vyhlásil Vojtěch Albrecht, trenér ženské reprezentace.

Finální podoba olympijské kvalifikace se určila koncem ledna. Oproti předpokladům se rozhodující kvalifikační turnaj uskuteční v létě. Softbalistky nejprve od 30. června sehrají zápasy na mistrovství Evropy v Ostravě, šestidenní kvalifikační turnaj v Nizozemsku je pak naplánován na 23. července.

„Počítali jsme s tím, že kvalifikace proběhne na podzim. Tak vypadaly první přísliby od světové konfederace. Dva nesmírně důležité turnaje nahuštěné v několika týdnech nejsou ideálním řešením,“ přiznal Albrecht a přidal důvod: „Bohužel vyhrálo lobby týmů s hráčkami se dvěma pasy. Nebudou mít problém se utrhnout ze zámořských univerzit, do Evropy přicestují pouze jednou, a zvládnou jak šampionát, tak i kvalifikaci.“

Český tým tak musel překopat kondiční plán, který směřoval k vrcholu v září, nikoli v červenci. Veškerá příprava se bude muset zintenzivnit. „Jediné pozitivum je, že kádr bude dlouhodobě spolu a věříme, že se maximálně sehraje a semkne,“ dodal Albrecht.

Přijatelná skupina pro ME

Češky se po víkendovém losu dozvěděly soupeřky v rámci základní skupiny na ME žen v Ostravě. V úvodních duelech vyzvou Švédsko, Francii, Belgii, Slovensko a Litvu.

„Je to dobrý los. V pozdějších fázích počítáme, že se o první místa porveme s Itálií, Vekou Británií, Nizozemskem nebo s Irskem a Řeckem. Rozhodně budeme chtít útočit na titul, když hrajeme před domácím publikem,“ prohlásil trenér.

Softbalistky budou chtít navázat na výsledek z loňského roku, kdy ovládly přípravný turnaj Super 6 za účasti evropské špičky. Mezi pálkařské opory českého týmu se řadí Julie Coufalová, Lucie Halakucová, Eva Rendlová či Veronika Klimplová, která je v USA členem univerzitního týmu. Na Novém Zélandu hraje také nejlepší evropská nadhazovačka Veronika Pecková.

„Jednou z klíčových věcí bude připravit strategii, jak v tom náročném letním období nakládat s naší nejlepší nadhazovačkou. Celkově je naším trumfem týmová hra a soudržnost,“ dodal trenér Albrecht, který si uvědomuje skutečnost, že posledním českým kolektivním sportem, jenž se dostal na olympijské hry, byly basketbalistky v roce 2012 v Londýně.

„Věřím, že "Misi 2020" pro Tokio dotáhneme do úspěšného konce,“ dodal.