Do utkání nezasáhl lídr českého týmu Tomáš Satoranský, který dva týdny po zranění pravého kotníku odehrál úvodní páteční duel s Polskem (84:99) a dnes stejně jako v sobotu proti Srbsku (68:81) zůstal na lavičce. Před zápasem se s týmem ani nerozcvičoval.

V úterý od 17:30 nastoupí svěřenci trenéra Ronena Ginzburga proti Finsku a ve čtvrtek je na závěr skupiny čeká Izrael.

Čeští basketbalisté podlehli na ME v Praze Srbsku.
Z bludiště na rozhlednu vedou tři výhry. Češi musí zvítězit za každou cenu

Na rychlý úvodní koš nizozemského střelce Worthyho de Jonga odpověděl trojkou Tomáš Kyzlink a po dvou úspěšných šestkách Jana Veselého a koši kapitána Vojtěcha Hrubana vedli Češi 7:2. Na další trefu domácí čekali 105 sekund hry, ale pak díky čtyřem bodům Veselého i úspěšnému zakončení Ondřeje Sehnala vedli už 13:5. V 8. minutě poslal Martin Petreka trojkou český tým poprvé na turnaji dvou dvouciferného náskoku a další střelou z dálky zvýšil na 24:12 David Jelínek.

Výpadek ve třetí čtvrtině

Nizozemci na přelomu první a druhé čtvrtiny snížili až na rozdíl čtyř bodů především díky Jessemu Edwardsovi, který dal šest bodů a ještě asistoval u koše Frankeho. Češi se však opět rozjeli a díky čtyřem bodům Veselého, Kyzlinkově trefě i Peterkově efektnímu zakončení vedli 34:22. Před poločasem předvedl Ginzburgův výběr sérii 14:0 a vedl 50:27. Dvěma trojkami včetně té s klaksonem se pod ni podepsal Peterka, autor 11 bodů. O tři více měl Veselý a Kyzlink stihl za půli devět bodů a osm asistencí.

Start do třetí čtvrtiny 0:5 zastavil průnikem Ondřej Sehnal. Nizozemci se ale dále prosazovali. Na trojky De Jonga a Leona Williamse ještě odpověděl další trefou z dálky opět i Peterka. Výpadek českého týmu však pokračoval. Nizozemci předvedli šňůru 13:0 i díky dvěma tříbodovým pokusům de Jonga a jednomu Keyeho van der Vuurst de Vrieho se přiblížili na šest bodů.

Utkání Česko x Nizozemsko.
O Nizozemsko nebyl mezi českými fanoušky zájem. Fronty se tentokrát netvořily

Do poslední čtvrtiny šli Češi s vedením 66:57. Dvouciferný náskok vrátil domácím Jelínek, jenž vzápětí trojkou upravil na 71:59. Nizozemci ale zůstávali při střelecké chuti i po třetí čtvrtině, v níž dali 30 bodů, a snížili na 69:73. Zareagoval na to Veselý a dvěma koši zařídil sedmibodový náskok. A za stavu 79:76 pojistil 50 sekund před koncem náskok oběma proměněnými šestkami.

Soupeř ještě stáhl na 78:81, ale definitivně rozhodla Peterkova trojka 21 sekund před koncem. Skóre ještě vylepšily šestky Jaromíra Bohačíka a Kyzlinkův průnik. S koncem korigoval výsledek Williams.