V době koronaviru, nejrůznějších restrikcí a pochybností je tady jedna jistota. Tomáš Satoranský, nejznámější český basketbalista současnosti, vyhlásil: "Počítám s tím, že budu hrát za reprezentaci."

Chce pomoci v olympijské kvalifikaci (červen 2021), tak na následujícím evropském šampionátu (září 2022).

"Naše generace má ten vrchol před sebou," řekl basketbalista, který za rok oslaví třicetiny. Přes nabitý program nehodlá spekulovat o tom, že by si snad odpočinul. "Reprezentace má na hráče pozitivní vliv. Síly nebudu muset hledat," dodal odchovanec USK Praha.

Češi pojedou do Kanady usilovat o místo v Tokiu v roli outsiderů, ale tutu roli si již vyzkoušeli na světovém šampionátu v roce 2019. 

Mnozí si na to vzpomenou. Senzační postup, šesté místo… "Ale už uběhla nějaká doba a basketmánie trošku vyprchává. Nejsme v kontaktu se sportem a je dobře, že tady vznikají podobné akce," poznamenal "Saty", hráč Chicaga Bulls v NBA.

Tou akcí má na mysli kampaň Česko dribluje. 500 dnů před začátkem evropského šampionátu rozjela federace s pomocí marketingových expertů projekt, jenž má dostat basketbal do kontaktu s fotbalem a hokejem, tady tradičními sporty. 

Satoranský zavzpomínal, že poprvé dribloval s babičkou, která mu v létě na chatě dělala speciální školičku. "Ale netuším, kolik mi bylo," usmál se.

K talentu přidal spoustu dřiny a přes Španělsko se dostal do nejprestižnější basketbalové soutěže na světě. 

Ideální vzor, že?

Během následujících týdnů a měsíců (bude-li to možné) si na "Satyho" zahrají stovky dětí. Dohlížet na to budou další ikony. Třeba Jiří Welsch, který rovněž prošel slavnou NBA. "Dali jsme si za cíl představit basketbal jako všudypřítomný fenomén a nekončící zábavu. Chceme náš sport ukázat ve všech podobách," řekl Martin Peterka, marketingový ředitel basketbalové federace.

Vrchol celého snažení má přijít příští rok. Šampionát začne 2. září 2022, los základních skupin se uskuteční už příští týden ve čtvrtek (29. dubna). Reprezentace už zná pro pražskou skupinu jednoho soupeře, kterého si funkcionáři mohli vybrat. A zvolili Poláky.