Hrdinou poslední vrcholné akce – loňského evropského šampionátu – byl bezesporu Matouš Kasal. Spojka výběru rozhodla homerunem finálový zápas s Nizozemskem (10:3). „Nemám moc lepších vzpomínek,“ přiznává téměř po roce Kasal. „Vedli jsme. Šel jsem na hřiště jen trefit balon. Nadhazovač mi ho ale půjčil. A skončilo to ideálně,“ popisuje s úsměvem.

Aby také ne, pro každého softbalistu je homerun výjimečný. „Pocity, když vidíte letět míček až za plot, se nedají vůbec popsat. A nemusí jít nutně o finále,“ líčí.

Ale mohlo by jít… „Naděje na medaili existuje. Turnaj bude vyrovnaný a my máme výborný tým. Dva roky se na akci připravujeme. Dřeli jsme. Doufáme, že se naše nadšení zúročí,“ zdůrazňuje.

Kasalovy věty jsou protkány termínem: splněný sen. Za něj označuje možnost zahrát si nejprestižnější akci doma, případné play-off i jméno prvního soupeře.

Jako první čeká Nový Zéland

Už zítra v 19.30 vyzvou Češi v Praze úřadující mistry světa z Nového Zélandu. „Lepší začátek si neumíme představit. Bude to show. Chceme se ukázat,“ říká 24letý reprezentant.

Šance jsou pochopitelně malé, členové národního týmu se ovšem nevzdávají. „Jednou za čas se dá i Nový Zéland porazit. Musí nám to jít na pálce. A v obraně nesmíme vůbec chybovat.“

Klíč k úspěchu je prý zakletý v hlavě. „Psychický faktor je v softbalu nejdůležitější. Pokud nechytíte balon, i laik pozná, že se stala chyba,“ uvědomuje si Kasal.

Proto Češi pracovali s psychologem a jsou připraveni očekávání ustát. „Nepochybuji o tom, že i kdybychom na úvod zaváhali, fanoušci nás nezatratí a budou nás dál podporovat,“ myslí si spojka.

Ona ta důležitější utkání přijdou až po Novém Zélandu. „Nemluvil bych o lehčích soupeřích. Ve skupině máme Japonsko a Argentinu, což jsou další obrovští favorité na medaili,“ vypočítává Kasal.

Mexiko a Kubu označí za nevyzpytatelné týmy. Botswana zase disponuje excelentním nadhazovačem, na kterého nemají Češi dobré vzpomínky. Jen Filipíny by měly trochu zaostávat.„Jsme schopní porazit každého, žádnou výhru ale nemáme dopředu jistou,“ míní.

Nejlepším umístěním Česka je šestá pozice z Jihoafrické republiky v roce 2000. „To musíme vylepšit,“ dodává odhodlaně Kasal.

Program ČR

Základní skupina

13. 6. 19.30 Nový Zéland (Praha)
15. 6. 19.30 Mexiko (Praha)
16. 6. 19.00 Japonsko (HB)
17. 6. 19.30 Argentina (Praha)
18. 6. 19.30 Filipíny (HB)
19. 6. 19.30 Botswana (Praha)
20. 6. 19.30 Kuba (HB)

Stadiony: Praha – Dolákova 555, Havlíčkův Brod – Plovárenská 3820