Herákova cesta k americkému fotbalu byla klikatá. „Začala v roce 2011, kdy jsem jel poprvé do zámoří,“ vypravuje. Důvodem jeho návštěvy byl jiný sport. „Toužil jsem vidět Jaromíra Jágra,“ líčí. Za velikou louží pochopil, že místní šílí z jiného odvětví. „Symbolem Ameriky je fotbal,“ zdůrazňuje Herák.

Zuzana Hejnová
Hejnová nezahálí. Závodila, běhala s dětmi a připravuje se na léto

První setkání a hned láska na celý život. „Nadchla mě atmosféra na stadionu, kde bylo 80 tisíc lidí. Vedle sebe seděli fanoušci obou táborů a společně se bavili. Často jsem jezdil na Premier League, ale něco takového…“

Příliš nerozuměl dění na hřišti, v Česku se proto pustil do studia pravidel. „Na americkém fotbale mě imponuje hlavně taktičnost. Jde o šachy s lidmi. Herních variant jsou tisíce,“ říká. „A jako fotograf ocením dynamiku ohromně rychlého sportu.“

Fascinace americkým fotbalem

InfografikaZdroj: DeníkFocení bylo pro Heráka dlouho koníčkem. „Jezdil jsem do Afriky, kde jsem zachycoval život domorodých kmenů,“ vypravuje.

Petra Kvitová a její radost na Australian Open.
Nejen milionáři. Kolik vydělávají sportovci v Česku?

Fascinace americkým fotbalem převážila. „Oslovil jsem českou asociaci. Začal jsem fotit ligu a skončil Czech Bowlem,“ usmívá se. Jeho drzost, jak říká, neměla mezí. „V roce 2016 jsem si naplánoval další cestu do USA. Napadlo mě, že se pokusím sehnat akreditaci na fotbal.“

Opět pomohla domácí asociace a Kamil Herák stanul mezi profesionály. „Soutěž je nablýskaná, zázemí pro fotografy střídmé,“ charakterizuje. „K dispozici je místnost s rychlou wifi, máte neomezenou možnost konzumace nealkoholických nápojů, a vyfasujete balíček s jídlem.“

Aksel Lund Svindal na olympijských hrách v Pchjongčchangu kraloval sjezdu.
Konec lyžařské legendy. Olympijský šampión ukončí po mistrovství světa kariéru

Podstatné je, že fotografy nikdo neomezuje. „Můžete se pohybovat kamkoli chcete, jen nesmíte překročit přerušovanou čáru. Mezi hráče se dostanete až po skončení zápasu,“ vysvětluje Herák.

Tváří v tvář s multimilionáři

Pohledu tváří v tvář s americkými multimilionáři se nezalekl. „Nikdy jsem nezažil, že by mě kdokoli odstrčil,“ zdůrazňuje.

Stanislav Řezáč
Být v desítce? To by bylo hodně nad plán, říká Řezáč před Jizerskou padesátkou

Kvalitní snímek hvězdy si ovšem vyžádá čas. „Dokud vás neznají, nemůžete, čekat nějaké opičky,“ uznává. „Největší star, se kterou jsem mluvil, je Adrian Peterson,“ vzpomene oporu Washington Redskins.

„Od té doby kdykoli se vidíme, pozdravíme se gesty, nebo si řeknete dokonce pár slov. Jde o naprosté profesionály.“

Letošní Super Bowl shlédne s přáteli v Česku. „Fandit nikomu nebudu. Patriots jsou týmem, který lidé buď mají rádi, nebo ne a Rams vyřadili moje Saints,“ objasňuje Herák. „Palce budu držet dobrému fotbalu. A tomu, aby i v Česku získal na popularitě,“ dodává.

Matěj Šmídl ještě v dresu Ostravy.
Cítím zklamání. V Ravenně jsem páté kolo u vozu, říká volejbalista Šmídl