České basketbalistky si ve finále mistrovství Evropy nezahrají. V dnešním semifinále v Lodži nestačily stejně jako předtím v osmifinálové skupině na Rusko a prohrály jednoznačně 53:85. V neděli je čeká utkání o bronzové medaile proti obhájkyním titulu Francouzkám, které v semifinále nečekaně podlehly Turecku 62:68 po prodloužení.

"Teď se mi nemluví moc dobře. Je to pro nás velká rána. Nemyslím si, že by tam z naší strany nebyla snaha, ale soupeř dnes zahrál opravdu dobře a já mu k výkonu gratuluji," řekl na pozápasové tiskové konferenci trenér české reprezentace Lubor Blažek. "Odchodem z haly na tohle utkání musíme zapomenout a zkoncentrovat se na boj o bronz," dodal.

Češky chtěly zachytit úvod utkání, aby nenabraly rychle ztrátu jako v prvním vzájemném utkání v osmifinále, ale opak byl pravdou. Zatímco samy se těžko prosazovaly, přesně hrající Rusky téměř každý útok zakončovaly košem a brzy vedly o devět bodů.

Elhotová: Střelba Rusek nás úplně odzbrojila

Po vystřídání se český tým sice chytil a snížil na čtyři body, ale od druhé čtvrtiny předváděly Rusky téměř nepropustnou obranu a nedaly Češkám ani píď prostoru. Navíc se v útoku rozehrála Daniločkinová, která proměnila všechny čtyři trojky a jen v první půli nasbírala 16 bodů. "Na to, co předváděla Daniločkinová, prostě nebyla odpověď. Střelecké představení Rusek nás úplně odzbrojilo," uvedla Kateřina Elhotová.

Výsledkem bylo, že Rusky šly na poločasovou přestávku s uklidňujícím třináctibodovým vedením. Naopak Češky pomalu ztrácely nervy, což potvrdila rozehrávačka Kateřina Bartoňová, která vzteky nakopla jeden z batohů.

"Je třeba udržet nervy a soustředit se na hru, což se nám nedařilo," přiznal trenér Blažek, který se pokusil přivolat štěstěnu zopakováním poločasové porady na tribuně podobně jako ve čtvrtfinále s Chorvatskem. Tým se mu sice podařilo nabudit a Češky se vrhly do druhé půle s bojovnou náladou, náskok Rusek se však nedařilo stahovat.

Rusky ubránily Elhotovou s Vítečkovou

Přes ruskou obranu se stále nemohly střelecky chytit české čarostřelkyně Elhotová a Eva Vítečková. "Bránily opravdu skvěle. nebyla šance se dostat do volných pozic," ocenila soupeřky Elhotová. Hra se tak opírala hlavně o podkošové hráčky Ilonu Burgrovou a Petru Kulichovou, které na všechno nestačily.

Když pak Rusko po vydařené koncovce třetí čtvrtiny uteklo na 20 bodů, bylo o výsledku rozhodnuto. Nervózní Češky ztratily víru ve zvrat a soupeřky si bez potíží pohlídaly postup do finále.

Konečný rozdíl 32 bodů však podle ruského trenéra Borise Sokolovského neodpovídal předvedené hře. "Ten rozdíl není pravdivý. Pro nás bylo utkání mnohem náročnější, než se podle výsledku zdá. Češky jsou hodně silné, na naší straně však dnes stál bůh," prohlásil Sokolovskij.

Rusky o zlato s Tureckem

Ruský tým, který se do finále dostal pošesté za sebou, se nyní musí připravit na největší překvapení turnaje Turecko. To bylo dosud na šampionátu nejlépe osmé v roce 2005, dnes však nečekaně vyřadilo úřadující mistryně Evropy z Francie. Hlavní zásluhu na tom měla autorka 23 bodů Nevlinová. Francii nepomohlo ani 24 bodů Gomisové.

Turkyně přitom postup málem promrhaly. V průběhu čtvrté čtvrtiny neudržely náskok a dokonce pustily Francii do vedení, v posledních sekundách pak za vyrovnaného stavu neproměnila ani jeden trestný hod Vardarliová. Francie však za to nedokázala soupeřky potrestat, v prodloužení nestačila a předloňský triumf nezopakuje.

Mistrovství Evropy basketbalistek v Lodži:

Semifinále:

Česko - Rusko 53:85 (18:22, 26:39, 43:61)
Nejvíce bodů: Burgrová a Kulichová po 10, Veselá a Vítečková po 8 - Daniločkinová 18, Sapovová 16, Korstinová a Stěpanovová po 11. Rozhodčí: Herceg (Chorv.), Dragojevič (Č. Hora), Jones (Wal.). Fauly: 18:14. Trestné hody: 8/5 - 18/15. Trojky: 4:8.

Francie - Turecko 62:68 po prodl. (15:16, 31:38, 42:49, 60:60)
Nejvíce bodů: Gomisová 24, Lawsonová 12 - Nevlinová 23, Yilmazová 17, Vardarliová 14. Rozhodčí: Taurino (It.), Anastopulos (Řec.), Baumanis (Lot.). Fauly: 14:15. Trestné hody: 16/13 - 12/8. Trojky: 7:6.

O 5.-8. místo:

Litva - Černá Hora 59:68 (12:14, 29:29, 53:45)
Nejvíce bodů: Linkevičieneová 15, Sulčiuteová a Petronyteová po 9 - Perovanovičová 18, De Forgeová 17, Dubljevičová 14, Škerovičová 13. Rozhodčí: Kennerman (Tur.), Ziemblicki (Pol.), Delaunéová (Fr.). Fauly: 26:21. Pět chyb: 32. Bimbaiteová, 37. Paugaiteová (obě Lit.). Trestné hody: 14/9 - 24/17. Trojky: 8:3.