„Na mistrovství světa chodím pravidelně a české zápasy hodně prožívám, ale spíš uvnitř. Na velkou vášeň mě moc neužije, v obleku a kravatě musím zachovat dekorum," usměje se dobře naložený diplomat, když na ambasádě v ulici Elizabetes iela přikládá do krbu.

Není škoda odsud odcházet do lotyšské zimy? Venku je zrovna obleva a často prší.
Za sportem chodím rád. Mimochodem, po našem sobotním semifinále ještě budu chtít stihnout KHL Dinamo Riga vs. Slovan Bratislava. Lotyšsko sportem žije a já s ním.

V týdnu jste si pozval florbalisty na návštěvu, jejich podpisy zaplnily dvě strany ve vaší pamětní knize. Překvapili vás pánové něčím?
Pořád mě překvapovali. Florbal jsem hrával kdysi s kolegy na ministerstvu zahraničních věcí, ale i tak v něm neustále objevuju nové věci. Třeba nedávno jsem zjistil, že se lotyšská liga hraje i v Bausce, což je 10tisícové město na jihu země, kde má kořeny kněžna Zaháňská.

Postava z legendární Babičky?
Jejímu otci, kuronskému vévodovi, kromě jiného patřil elegantní zámek Rundale, který leží kousek od zmíněné Bausky. Je to takové pobaltské Versailles, někdy se tam schválně zastavte. Jinak Babička nedávno vyšla v lotyšském překladu pod názvem Vecmamina.

TAKÉ ČTĚTE: Čtvrtfinálový hrdina Ondrušek: Finsko? Strašně moc nám věřím!

Myslíte, že si ji Lotyši zamilují?
Uvidíme. Zatím je pořád jasnou jedničkou Švejk. Dokonce je po něm tady v Rize pojmenovaná jedna hospoda, kde si můžete dát několik druhů českého piva.

Jezdí tu i české tramvaje.
K tomu si připočtěte ještě třeba odkaz Václava Havla, Lotyši o Česku vědí moc dobře. Na to, jak daleko od sebe obě země leží, je to pohádka.

Jak moc tomu pomáhá sport?
Ohromně. V Lotyšsku je jasnou jedničkou hokej, takže když tady řeknete Jágr nebo Hašek, místní jsou hned doma. Slyšel jsem, že v časech Sovětského svazu Lotyši najust fandili Československu.

Teď jsou samostatní a akce typu MS florbalistů je pro ně dobrá reklama, ne?
To víte, že se chtějí ukázat. Kulturní a sportovní akce Lotyši umí zorganizovat, florbalistům nevyšlo jen počasí. (usměje se) Když v Rize napadne sníh, město zkrásní.

Je tu ještě jeden problém: nebojíte se, že po krachu Lotyšska v předkole play-off bude závěrečný víkend tak trochu bez atmosféry?
Může se to stát. Lotyši jsou oddaní fanoušci, ale má to svoje hranice. Před turnajem snili o úspěchu, který by jejich florbal nakopl, jenže pak se nedostali ani mezi nejlepších osm. Tohle se tu nečekalo. Co teď? Snad dorazí fandové ze Švédska a jsem rád i za letadlo z Prahy.

Loni v Rize fotbalisté zpečetili postup na Euro, basketbalisté se na ME rozjeli za vstupenkou do olympijské kvalifikace a…
Vím, kam míříte. Florbalisté jsou v semifinále a při troše štěstí z toho může být medaile. Věřím v ni, víc pro to udělat nemůžu. Ani jako velvyslanec.

TAKÉ ČTĚTE: Florbalisté si poradili s Estonskem a na MS budou hrát o medaile!