Pokud totiž rozjeté Rumunky v posledním utkání základní skupiny D v Brestu přetlačí obhájkyně trofeje z Norska, kvůli horší bilanci ze vzájemných zápasů by na šampionátu skončil právě Bašného tým. Rozuzlení přinese středeční večer. „Jsem optimista. Věřím, že těžké utkání o postup zvládneme a zároveň nám pomohou Norky, které určitě chtějí jít do další fáze šampionátu s nějakými body,“ doufá trenér Jan Bašný.

Češky ani po dvou nepovedených vystoupení a porážkách nepanikaří. Naopak, dál věří, že mohou jít právě na úkor Německa dál. Hodit se proti omlazenému soupeři, který hned na úvod nečekaně zaskočil favorizované Norsko, budou cenné zkušenosti.

Bašného parta už v podobné situaci byla. Ví, jak se hraje o všechno. „Němky si už možná myslely, že to je v pohodě, ale proti Rumunsku narazily. V tomto složení navíc ještě rozhodující zápas o postup nehrály, takže pokud budeme připravení, měli bychom mít výhodu,“ je přesvědčený pětapadesátiletý kouč.

Hra Německa je na letošním evropském šampionátu založená na hře spojek, které umí vystřelit z dálky a výborně spolupracují s pivotem. „V tom mají velkou sílu. Takto končí devadesát procent jejich akcí, takže toto musíme ubránit,“ ví Bašný.

Všechny jsou o hlavu větší a deset kilo silnějšíJeho tým se naopak v klíčové bitvě pokusí dostat míče v postupném útoku do křídel, jak to bylo v plánu v předcházejícím duelu s Norkami. „Tady to bude ještě důležitější, protože všechny Němky jsou o hlavu větší a o deset kilo silnější než naše hráčky,“ připomíná zkušený trenér.

Rozhodující však bude především obrana. Češky pokaždé inkasovaly jednatřicet branek. „Defenziva zatím není naše silná zbraň,“ ví Bašný. Problémy ovšem české házenkářky mají také v útoku. Scházejí góly z trháků nebo střelba z druhé vlny. „Právě v těchto situacích jsme na tom vždycky byli lépe než soupeřky,“ připomíná stratég.

Nejde to kanonýrce Jeřábkové, chytnout se nemohou ani kapitánka Luzumová s Kordovskou. „Naše hra je postavená na spojkách, takže pokud nejsou nebezpečné, tak se uzavírá prostor pro hru s pivotem a s křídly, což je základ. Nemusíme střílet góly z dálky, ale musí tam být nebezpečí, že je můžeme dát,“ prohlásil Bašný. 

Zato křídelnice mají úspěšnost střelby vysokou. „Tudy vede cesta, ale pokud máme z křídel dávat branky, musí dostávat ještě více míčů,“ říká Bašný.

Nebezpečné ovšem musejí být také spojky. „Jsou to spojené nádoby. Je to ale na individuálních schopnostech každé hráčky. Dříve na šampionátech jsme měli v sestavě střelkyně, které dávaly více gólů. Teď buď nejsou v takové pohodě, nebo je tady nemáme,“ prohlásil Bašný.

Rozhodující duel je na programu v Brest aréně ve středu v 18.00. Souboj Norska s Rumunskem začíná o tři hodiny později.