Ozvěna řevu motorů na okruhu, kde bájný Doktor Rossi před měsícem slavil stý triumf ve Velké ceně.

Tak bude vypadat sobotní 4,5kilometrový prolog Vuelty, třetího největšího svátku cyklistické planety. „Skvělá show pro lidi,“ těší se i český jezdec Roman Kreuziger.

Teprve podruhé v 73leté historii se závod vydal za hranice impéria. První čtyři etapy vedou po silnicích Nizozemska, Belgie a Německa, odkud se konvoj bicyklů přesune ve středu letecky do Španělska.

Pořadatelé očekávají nový impuls a X-faktor pro svůj podnik.

„Těšte se na vzrušující podívanou. Máme nejsilnější obsazení, co kdy bylo,“ vábí pozornost Javier Guillen, ředitel závodu.

Chybí sice obhájce titulu Contador, který odpočívá po Tour. O to vyrovnanější bude bitva o zlatý dres lídra. Pro domácí cyklisty je stále touhou conquistadora, což ví i loni čtvrtý Ezequiel Mosqeura.

„Rozhodne se druhý týden v horách. Jeden špatný den znamená konec nadějí,“ předpovídá baskický dříč Haimar Zubeldia. On bude v dresu kazašské Astany podporovat jejího spolumajitele Alexandra Vinokurova.

Ano, špatný chlapec se vrátil po dvouletém dopingovém testu. V pětatřiceti neztratil nic ze své útočné agresivity. Postačí to na etapový vavřín, nebo i celkové pořadí?

Na oboje myslí i Alejandro Valverde, pro (neprokázané) obvinění z dopingu vyloučený z Tour. „Nejsme soudci. Pokud mají v pořádku licenci, nechceme jim zakazovat start,“ tvrdí ředitel Guillen.

Na dopingové kontroly vydal 250 000 eur (asi 7,5 milionu korun, pozn. red.). Mezi zářivé hvězdy se totiž hlásí další hříšníci Ivan Basso nebo spurter Tom Boonen.

„Jasným lídrem je Basso, chceme mu pomoci na bednu,“ neskrývá cíle svého italského týmu Liquigas český cyklista Roman Kreuziger. Po vrcholu na Tour se nechce zničit, ale touží vyhrát horskou etapu. „To by bylo super,“ napsal na svých webových stránkách.

Podobně smýšlí i jeho velký soupeř Andy Schleck, letos druhý na Tour. „Ve svém věku (25, pozn. red.) ještě nejsem dost silný jet naplno dva třítýdenní závody v sezoně,“ řekl. Ale kdo ví? Vždyť má za sebou nejsilnější formaci Saxo.

Pro další jezdce může být Vuelta vrcholem. Podruhé v sezoně v tak těžkém závodě se ukáže bývalý bikový šampion Fredrik Kesiakoff, už 50. na Giru.

Anebo náhražku za na poslední chvíli ztracené Giro i Tour hledá František Raboň, druhý z Pro-Čechů. „Během dvou měsíců jsem jel jediný závod a formu ladil na časovky na Vueltě,“ prozradil vítěz letošních jízd proti času na Murcii i Romandii. Uspěje i v Assenu?

VUELTA ESPAŇA
třetí největší cyklistická událost roku
64. ročník, 21 etap (z toho 3 časovky), 3292,3 km
start: Assen (Niz.) dnes
cíl: Madrid (Špaň.) 20. 9.
favoriti: Valverde (Caisse d´Epargne/Špaň.), A. Schleck (Saxo/Luc.), Basso (Liquigas/It.), Mosquera (Xacobeo Galicia/Špaň.), Sánchez (Euskatel/Špaň.), Vinokurov (Astana/Kaz.), Evans (Lotto/Austr.)
Češi v poli: Kreuziger (Liquigas), Raboň (Columbia)
přenosy dává Eurosport