„Je to neuvěřitelné. Myslím si, že jsme celkově zahráli ve skupině výborný basket. Svými výkony jsme ukázali, že si postup zasloužíme. Všichni jsme nesmírně rádi. Od začátku jsme do toho šli na krev. Nic jsme nechtěli nechat Turkům zadarmo. To se nám povedlo a vlastně vyplatilo,“ zalykal se štěstím Patrik Auda.

Rozložení psychických sil před utkáním? Češi naladěni historickou výhrou nad Japonskem, Turci úplně na dně, když se naopak připravili o historické vítězství nad USA. „Podle mne ano. S Amerikou sehráli těžký a dlouhý zápas. Stál je hodně fyzických a hlavně psychických sil. Ta prohra na ně měla určitě dopad. My jsme to odhadli a snažili jsme se toho využít,“ přibližuje české záměry Auda.

Turkům se třásly ruce

Jako už poněkolikáté se v kolektivním sportu potvrdilo, že být silnější na papíře nic neznamená. Český tým měl o něco horší vstup do zápasu (4:9 a 6:11). Poté předvedl devítibodovou šňůru a Turkům se začaly třást ruce. „Chtěli jsme přes ně ve skóre jít hned na začátku. Tam jsme ztráceli pět bodů, ale pak jsme to rychle otočili. A prakticky až na jeden moment už jsme je do vedení nepustili. To je muselo srážet dolů,“ poukazuje autor šestnácti bodů.

Naposledy se Turci dostali do vedení v patnácté minutě (27:26). Česká odpověď? Dvě trojky za půl minuty. Krušné chvilky si Lvi zažili také při vstupu do druhého poločasu. Za necelé dvě minuty ztratili osmibodový náskok.

„V těžkých momentech jsme zachovali chladnou hlavu. Nezačali jsme vymýšlet nic šíleného. V obraně jsme hráli tvrdě a v útoku trpělivě,“ popisuje český pivot.

Senzační postup

Ve třetí čtvrtině Češi předvedli, že nejsou jenom týmem, který střílí z dálky. Nedali jedinou trojku a všechny útoky valili pod koš. „Někdo říkal, že jsme v celkovém pořadí trojkové střelby na pátém místě. Je jasné, že si nás chtěli Turci na perimetru pohlídat. Tak jsme trochu změnili taktiku. Namixovali jsme do toho dvojky, čímž jsme je možná trochu zaskočili. A když to padá, tak je těžké nás zastavit,“ vysvětluje.

 Ve čtvrtém dějství pokračovalo deptání turecké armády. Češi nadále dominovali pod košem. Hlavně pod tím svým nepouštěli dlouhány soupeře k doskokům (celkem 32 obranných). „Na obou polovinách jsme neměli pod košem problémy. Ty střely, co dávali, byly spíš z dálky. Bylo to dané tempem, které jsme nastolili. Navíc jsme nedarovali jediný koš zadarmo. Raději jsme je zastavovali za cenu faulu,“ podotýká Patrik Auda.

A dopad české senzace pro celý basketbalový svět? Favorizovaní Turci budou hrát jen o 17. až 32. místo. Češi už nemohou skončit hůř než šestnáctí. Za odměnu si zahrají proti Brazílii a možná Řecku. Koho by to před šampionátem napadlo…

„Podařilo se nám postoupit nejen ze skupiny, ale zajistit si olympijskou kvalifikaci. To je super,“ neskrýval radost Patrik Auda.

ČR - Turecko 91:76 (22:16, 43:35, 66:60)

Sestava ČR: Hruban 18, Balvín 17, Bohačík 15, Satoranský 11, Kříž 2 - Auda 16, Schilb 8, Peterka, Pumprla oba 2, Palyza, Šiřina, Vyoral všichni 0.

Nejvíce bodů Turecka: Osman 24, Korkmaz 16, Mahmatoglu 14.

Fauly: 19:20. Trestné hody: 19/12 - 22/19. Trojky: 7:11. Doskoky: 41:26.