Čeští házenkáři za sebou mají první utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. To se koná v roce 2010 v Rakousku. A vstup do bojů o postup se Čechům povedl na jedničku. V lotyšské Rize porazili domácí výběr 34:31.

Zápas ale rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Lotyšům sice chyběly opory z německé bundesligy Klešniks a Libergs, přesto do utkání vstoupili beze strachu a první poločas přinesl zcela vyrovnanou podívanou.

Svěřenci trenéra Martina Liptáka dlouho jen dotahovali náskok soupeře. Dvě minuty před výměnou stran vedli Lotyši 18:15, čeští reprezentanti ale předvedli povedený závěr poločasu a srovnali na 18:18. Zasloužil se o to zejména Filip Jícha, který dal v první půli sedm gólů.

Zlom v zápase nastal v 39. minutě. To se Čechům konečně podařilo zmocnit se vedení a už ho nepustili. Až do konce si udržovali náskok tří až čtyř branek, Jícha se celkem trefil třináctkrát. Jeden gól přidal dokonce i brankář Martin Galia.

Lotyšsko – Česká republika 31:34 (18:18)