Skvělý trénink pro Havaj přímo v Praze?

Takový si dal Rasmus Henning, dánský vítěz sobotního závodu mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu.

„Jsem potěšen tím, že dokážu podat plný výkon v obrovském vedru,“ řekl spokojeně v cíli.

Na svého partnera Dirka Bockela z Lucemburska dokázal v závěrečném 30kilometrovém běhu získat skoro šest minut. Těsně třetí skončil Massimo Cigana z Itálie.

Ženám vládla s podporou početného fan klubu Virginia Berasateguiová ze Španělska, loni osmá na havajském Ironmanovi. A právě Henning by tam v bitvě o triatlonový grál letos rád uspěl.

Češi nenaplnili naděje navzdory podpoře prezidenta Václava Klause. Ten je povzbudil při 4kilometrové plavecké části ve vltavských proudech.

„Triatlon? Nesmírně tvrdý sport, sám jsem ho neabsolvoval. Ale v pondělí mě čeká aspoň tradiční výstup na Sněžku,“ povídal.

Žhavá uchazečka o medaili Lucie Zelenková skončila šestá – vyhrála plavání, ale nepřekonala krizi už na kole, kde trpěla v šesti okruzích 120 km směrem k Cukráku.

„Mrzí mě to zvlášť doma, byl to prostě špatný den,“ prohlásila žena, která žije a trénuje v Jižní Africe.

Solidní osmou pozici získal Jan Řehula, ten zase přiletěl z Koreje, kde připravuje tamní reprezentaci. Až 18. zůstal Petr Vabroušek.

„Při stíhání na kole jsem ztratil příliš sil, které mi chyběly v běhu,“ přiznal. Ale přesto pomohl spolu se 27. Rudolfem Coganem k bronzu v soutěži týmů.

Ve všech věkových kategoriích nastoupilo na start 243 závodníků z 23 zemí včetně Brazílie. Úmorné vedro ale řadě z nich nedovolilo dorazit do cíle na dostihovém závodišti v Chuchli.

V kombinaci Czech Bigman spolu s pátečním terénním triatlonem Xterrou byl nejlepší český závodník Leoš Roušavý.

Výsledky:
Muži:
1. Henning (Dán.) 5:32:54, 2. Bockel (Luc.) –5:45, 3. Cigana (It.) –5:59, 4. Vjencov (Ukr.) –7:59, 5. Johnsen (Dán.) –10:20, 6. L. van Lierde (Belg.) –11:28, 7. Hovgaard (Dán.) –12:20, 8. Řehula (ČR) –13:08,… 18. Vabroušek –25:08, 26. Soukup (ČR, 1. v kategorii 20–24) –53:28, 27. Cogan –55:28, 28. Bednář (vš. ČR) –56:59.
Ženy: 1. Berasateguiová (Šp.) 6:13:06, 2. Niedfrimigerová (It.) –8:19, 3. Koltersová (Dán.) –9:52, …6. Zelenková –23:57, 11. Candrová –47:47,19. Krejčová (všechny ČR) –1:18:16.