V devětadvaceti letech už rozhodně není zelenáčem. A to ani podle zámořských měřítek. Tomáš Satoranský má za sebou už pět let v NBA. Leccos zažil, leccos odehrál. V jednom směru – bohužel v tom klíčovém – je však stále (skoro) nepolíbený. O čem je řeč? Samozřejmě o play-off.

Kdekdo vám řekne, že vyřazovací boje v nejlepší basketbalové lize planety jsou úplně jiný sport. Bál jen pro elitu. Nasazení, soutěživost, tlak, to všechno se v nadstavbové části sezony posouvá na zcela jinou úroveň. Pro zaťatého dříče, jakým Satoranský bezesporu je, ideální prostředí. Jenže play-off se rozehrávači z pražských Vinohrad jaksi vyhýbá.

Příchody nepomohly

„Je to frustrující,“ přiznal jediný Čech v NBA, když jeho Chicagu šance na postup po několikatýdenní agonii v závěru základní části definitivně vyklouzla z rukou. Dres Bulls obléká dva roky a ani loni, ani letos to s útokem na play-off nevyšlo. Pro tradiční klub jde jednoznačně o zklamání a bolestivý impuls k razantním změnám ve složení kádru.

„Nevím, jak to cítili ostatní, ale já jsem měl pocit, že s hráči, kteří přišli při uzávěrce přestupů, to můžeme zvládnout. Byla tu parta fakt dobrých hráčů,“ svěřil se Satoranský zámořským novinářům. „Bohužel jsme tehdy měli dlouhou sérii zápasů venku a prakticky jsme neměli čas na trénink. Zvyknout si na sebe. Ale nechci nás omlouvat,“ dodal český reprezentant.

Výměna na obzoru

V NBA hraje od roku 2016 a v prvních třech sezonách ve Washingtonu se do play-off probojoval dvakrát. Jeho role na palubovce ovšem byla minimální, byť hlavně ve druhém případě bylo trenérovo rozhodnutí udělat ze zářícího „Satyho“ málo využívaného náhradníka dosti záhadné.

Od přesunu do Chicaga se Satoranskému play-off vyhýbá úplně. Ze smlouvy mu zbývá poslední rok s platem 10 milionů dolarů ročně, z nějž je ovšem podle smlouvy garantována jen polovina. Také proto se čím dál hlasitěji mluví o jeho trejdu do jiného klubu.

„Nemyslím si, že by bylo dobré moc přemýšlet o tom, co se stane po sezoně,“ komentoval Satoranský četné spekulace o svém budoucím osudu. Přijede na červencovou olympijskou kvalifikaci stále ještě jako hráč Bulls?