Připraven je ale program 21 dostihových nedělí, běhemnichž by mělo být rozděleno rekordních 20 milionů korun. „Očekáváme, že k tomudospějeme,“ říká šéf společnosti TMM Petr Drahoš.

Pražské závodiště vstupuje již do druhé stovky své éry. První dostihy se zde totiž konaly přesně 28. září 1906. Nejvíce ze 168 dostihů se očekává v kategorii tříletých a starších koní, mezi které patří i ostře sledované České derby. Již 87. ročník nejvýznamnějšího dostihu je letos na programu 24. června a běží se o tři miliony korun. Letos se myslí i na dvouleté, pro které je připraven milionový vrchol – Velká cena zimního favorita. „Je o to velký zájem,“ říká Drahoš.

Na závodiště třeba jako na Karlštejn, láká Drahoš

Jezděte do Chuchle na dostihy! Takový vzkaz posílá Pražanům ředitel dostihového závodiště Petr Drahoš. „Je to místo příjemné zábavy,“ říká.

Závodiště vstupuje do druhé stovky své existence. Jaké máte plány?
Chceme stabilizovat majetkoprávní poměry závodiště a máme snahu, aby byl časem zaveden pravidelnější nebo celoroční provoz. To je velký cíl, který by dostihům v Čechách hodně pomohl.

Čím je dostihové závodiště pro Pražany?
Jedna z úloh, kterou plní, je retenční nádrž při povodních. Je to pětapadesát hektarů zelené plochy na kraji města.

Myslíte si, že jste určitou alternativou zábavy?
Rádi bychom vypěstovali v Pražanech pocit, že aspoň jednou za život se půjde do Chuchle s vnoučkem nebo dítětem, tak jako když se jde jednou za život podívat třeba na Karlštejn. Plánujeme se zaměřit na nejbližší okolí, což je Praha 5–Modřany, Zbraslav a podobně, protože Praha je vnímaná jako jedno město, ale pro člověka z Černého Mostu jsme skoro stejně daleko jako Liberec.

Jak těžké je přitáhnout do Chuchle fanouška?
V Čechách je obecně obtížné nalákat diváka na cokoliv, ať kulturní nebo sportovní událost. Hraje proti nám české chatařství a chalupářství, takže se vždycky v pátek dívám, jak kolem Chuchle odjíždí tisíce aut pryč, ale divácký zájem postupně vzrůstá, takže si nemůžeme stěžovat na prázdné tribuny.

Co je největší novinkou letošní dostihové sezony?
Rozhodně nejvýraznější záležitostí, kterou diváci uvidí hned první den v akci, budou nejnovější australské startovní boxy, díky kterým se zvyšuje účast až šestnácti koní v dostihu. A máme zrekonstruovaný systém závlahy. Divák to nepozná, ale pro závodiště je to důležité.

Nejvýznamnějším dostihem je České derby, jak to vypadá s účastí po první uzávěrce?
Přihlášeno je v současné době dvaasedmdesát koní, a to nejen našich majitelů, ale i zahraničních z Francie, Anglie, Německa. Dokonce i kůň ruského majitele trénovaného v Americe.

 

hlavní dostihy

8.4. Gomba handicap
15.4. 50. Velká dubnová cena
22.4. Velká cena HSBC (33. Memoriál Rudolfa Deyla)
29.4. 18. Memoriál prof. Václava Michala
6.5. Květnový handicap
13.5. Jarní cena klisen
20.5. Velká jarní cena Rabbit
27.5. 58. Velká květnová cena
3.6. 56. Velká červnová cena
10.6. Červnový pohár
24.6. České derby
26.8. Tattersalls St. Leger
2.9. 71. Gerschův memoriál
8.9. České klusácké derby
9.9. Zářijový handicap
16.9. Dostihový festival (Velká cena Prahy, Velká cena českého turfu)
23.9. 69. Cena zimního favorita
30.9. 86. Svatováclavská cena
7.10. Memoriál Harryho Petrlíka
21.10. Cena Schaumann
28.10. Cena prezidenta republiky
4.11. Velká pražská steeplechase