Ve finále kraulařské čtyřstovky poplave také Jan Micka. Jeho osmý nejlepší výkon z rozplavby má hodnotu 3:43,04 minuty, čímž si vylepšil osobní rekord o dvě a půl sekundy a za letitým národním rekordem Květoslava Svobody z roku 2002 zaostal o 1,07 vteřiny.

Závadová trochu šetřila síly do odpoledních bojů o medaile, svým časem zaostala za čtyři roky starým vlastním českým rekordem o více než tři a půl sekundy. "Myslela jsem, že to bude ale lepší pocitově. Bylo to takové nějaké tuhé," řekla česká medailová naděje. "Musím si pořádně odpočinout a dát se do odpoledne dohromady," dodala.

Hosszúová při svém prvním z mnoha startů na šampionátu překvapila. Její výkon měl hodnotu 4:19,46, čímž dosavadní světový rekord Španělky Mireiy Garcíaové-Belmonteové z loňského MS v Dauhá překonala o čtyři desetiny. "Být tak aspoň deset sekund za ní, ta holka je prostě pro to stvořená, smekám klobouček před ní," prohlásila Závadová.

Vedle Maďarky plave nerada i proto, že má rychlejší začátek a Závadová se občas nechá strhnout. "A také proto, že ona je v cíli a mě ještě čeká pětadvacet metrů. To je takové trochu demotivující," podotkla s úsměvem. "Ale co už. Má na to, přej a bude ti přáno," mávla rukou Závadová, která bude o medaile bojovat v 16:53 SEČ.

Baumrtová cítí rezervy

Odpoledne poplave finále také Micka, ten ale nemůže mít medailové ambice; jeho silnější tratí je 1500 metrů, která ho čeká ve čtvrtek. Osobní rekord si vylepšil po roce. "Doufal jsem, že čas bude o hodně lepší," řekl po prvním postupu do finále na "krátkém" ME. "Odpoledne to můžu napravit, nepovedlo se mi to, zlepším to," slíbil.

Baumrtová plavala rychle, letošní maximum vylepšila o půl sekundy, ale rezervu cítí. "Ještě odpoledne musím něco pošetřit," plánovala. "Ale zatím super, jsem spokojená. Strašně ráda bych se zase podívala pod 57 sekund," řekla znakařka s osobním rekordem 56,28 z Herningu před dvěma lety, kde byla druhá.

Do odpoledních semifinále prošla jako osmá prsařka Petra Chocová a jako jedenáctý motýlkář Jan Šefl, ostatní čeští plavci skončili v rozplavbách.