U cílové rovinky na Divadelním náměstí vyrostla tribuna, na kterou je vstup zdarma. Diváci tak budou moci sledovat závod na velkoplošné obrazovce. „Rozhodně doporučuji všem fanouškům, aby přijeli do Karlových Varů. Náš závod je známý skvělou atmosférou, kterou si každoročně chválí triatlonisté z celého světa. Přispívá k ní také moderátor Dan Stach, který umí vyhecovat diváky i závodníky,“ říká Vladimír Malý, ředitel závodu.

Světový pohár se uskuteční v Česku už posedmé v řadě a opět nalákal velké hvězdy. Půjde o cenné body do olympijské kvalifikace a prize money ve výši 60 tisíc dolarů. Centrum Karlových Varů se promění v nejkrásnější i nejtěžší triatlonovou trať na světě.

Největší šance má Kuříková

Vrcholem programu bude v neděli prestižní závod v olympijském triatlonu. Závod žen bude zahájen v 10:00, muži odstartují v 15:00.

Na start se postaví devět českých reprezentantů, ale i olympijská vítězka Gwen Jorgensenová nebo Morgan Pearson, stříbrný medailista z posledního finálového závodu mistrovství světa.

Oslavy 130. výročí založení českého jachtingu se vydařily
Jachting slavil 130. výročí. Mladí závodníci se sešli s olympijským týmem

Domácí fanoušci doufají v úspěch trojice českých triatlonistek: Petra Kuříková už dokázala v sérii SP zvítězit (Pontevedra 2022), v Karlových Varech byla dosud nejlépe čtvrtá (2019). O další úspěch bude bojovat také Tereza Zimovjanová, která má stejně jako Kuříková na dosah účast na OH v Paříži. Jejím nejlepším umístěním v Karlových Varech bylo loňské 10. místo.

Premiéra čeká Michaelu Štěrbovou. Studentka medicíny se triatlonu věnuje jen dva roky, přesto se už dokázala prosadit na mezinárodní scéně. Letos tak bude poprvé sedmkrát vyjíždět na Zámecký vrch, prudký kopec, který dělá ze City Karlovy Vary nejtěžší trať v triatlonovém kalendáři. „To stoupání bude asi hodně bolet. Až ho pojedu popáté, tak to bude ještě bolavější. Myslím, že to pro nás všechny bude kritické místo,“ prorokuje.

City Triathlon Karlovy Vary má své kouzloCity Triathlon Karlovy Vary má své kouzloZdroj: se svolením citytriathlon.cz

Do závodu mužů nastoupí šest českých reprezentantů: Jan Volár, Tomáš Zikmund, David Martin, Tomáš Kříž, Filip Václavík a Filip Michálek. K největším favoritům pak budou vedle Pearsona, který byl šestý na nedávném olympijském testu v Paříži, Švýcar Max Studer nebo Brit Samuel Dickinson s Němcem Lassem Nygaardem Priesterem, kteří už dokázali v Karlových Varech zvítězit.

První ostrý test pro Joglovou

Na triatlonisty čeká 1500 metrů plavání v areálu Rolava. Následuje cyklistická část na 40 kilometrů, při které se závodníci přesunou do centra, kde pojedou sedm okruhů. V každém z nich vystoupají na Zámecký vrch, přeletí kostky podél říčky Teplé a také si užijí nádherné centrum města s kolonádami. O konečném pořadí pak rozhodne běh 10 kilometrů s cílem na Divadelním náměstí, kde se nachází druhé depo a centrum závodu.

Program odstartuje už v pátek, kdy se na Rolavě uskuteční Český pohár žáků. Také v sobotu dopoledne budou závodit děti. Geis Baby Duathlon je určený těm nejmenším sportovcům, kteří si užijí kombinaci běhu a cyklistiky.

Vít Přindiš
Přindiš získal na Světovém poháru v Seu bronz. Prskavce zastavila penalizace

Sobotní odpoledne bude patřit amatérským a rekreačním triatlonistům, které čeká závod Age Groups.

Ten je součástí Českého poháru a jednou z účastnic bude maratonkyně Marcela Joglová. Olympionička z Tokia se chce po OH v Paříži triatlonu věnovat naplno. Závod v Karlových Varech tak pro ni bude prvním ostrým testem. „Ještě před měsícem jsem doufala, že bych mohla dosáhnout na hezký výsledek, ale v poslední době jsem toho příliš nenaplavala, takže si budu chtít hlavně užít krásnou atmosféru a trať,“ říká.