Závodník přezdívaný El Pistolero vyhrál v roce 2007 a 2009 Tour de France, třikrát zvítězil na Vueltě, dvakrát triumfoval na Giro d' Italia. Stal se tak pátým cyklistou historie, který dokázal vyhrát všechny tři nejprestižnější etapové závody.

„Jsem šťastný, že se poprvé podívám do Česka, obzvláště proto, že se zúčastním závodu L'Etape. Na pořadatele české verze jsem slyšel jen slova chvály. Za tři roky se projekt dokázal vyšvihnout z nuly na jeden z nejlépe hodnocených na světě. Těším se, až si v pelotonu popovídám s ostatními závodníky, fanoušky podél trati a v cíli. Prý jich budou tisíce, což je skvělé,“ vzkázal dva měsíce před startem Alberto Contador.

V profipelotonu slavil 68 vítězství

Šéf L'Etape Czech Republic Přemysl Novák neskrýval nadšení. „Získat Alberta Contadora jako ambasadora byl náš sen, který se nám díky generálnímu partnerovi, společnosti Škoda Auto, podařilo realizovat. Zapojení dvojnásobného vítěze Tour de France do našeho projektu bereme jako posun o další level,“ poznamenal.

Jednačtyřicetiletý El Pistolero se stále udržuje ve skvělé kondici. Pravidelně jezdí na kole, vlastní cyklistickou značku Aurum, je generálním manažerem týmu Polti s licencí UCI Pro a působí jako komentátor televizní stanice Eurosport.

Slavnostní ceremoniál zapálení ohně pro olympijské hry v Paříži ve starověké Olympii v Řecku.
100 dní do olympijské Paříže. Ruské sportovce odrazují striktní pravidla

Během šestnácti sezon v profesionálním pelotonu slavil 68 vítězství. Prošel týmy ONCE Eroski, Liberty Seguros, Discovery Channel, Astana, Saxo Bank, Tinkoff Saxo a Trek Segafredo. Byl to výborný v kopcích, skvěle uměl zajet časovku.

Závod se letos rozšíří o trasu v podhůří Šumavy

Má však i dopingový škraloup. Po několika odkladech se dočkal osmnáctiměsíčního zákazu za nález clenbuterolu během Tour v roce 2010, kdy dojel první, ale o triumf ve slavném závodu pochopitelně přišel. Stejně tak musel oželet i prvenství na Giru 2011. Po odpykání trestu se vrátil mezi elitu a znovu vyhrával.

Jiří Prskavec bude v Paříži obhajovat olympijské zlato.
Jiří Prskavec: Olympiáda je jen párkrát za život, končit zatím nehodlám

Kromě Contadora se na trať L'Etape vydají i známá cyklistická jména. Z domácích hvězd nastoupí Ján Svorada, Zdeněk Štybar, Tomáš Bábek, z žen se představí rychlobruslařka Martina Sáblíková nebo bývalá bikerka Tereza Huříková.

To však nebude pro letošek všechno. L'Etape má letos v programu premiérově druhé dějství. To obstará 17. srpna Horská etapa se startem v Prachaticích a trasou v podhůří Šumavy.