„Přiznám se, že jsem doufal v ještě trochu kvalitnější čas, ale i tak je to super,“ říká s odstupem sedmadvacetiletý atlet z pražské Julisky.

Martina Sáblíková je největší hvězdou Olympu.
Sportovci útočí na ministra Hamáčka, bouří se proti odvolání šéfa Olympu

Zkraje sezony to přitom nevypadalo, že bude mimořádná.
Na jaře jsme se chystali na štafetový šampionát a cílem byla olympiáda. V polském Chořově to ale úplně nevyšlo. Na začátku května jsme nebyli v top formě. Ani na sólo trati to nebylo úplně ono. S časem jsem nebyl schopný pohnout a na červnovém mistrovství republiky ve Zlíně mě pak porazil Matěj Krsek.

Krátce poté se ale ukázalo, že štafeta do Tokia nakonec odcestuje. Nedošlo u vás někdy v té době k obratu?
Mně osobně olympijská atmosféra nakopla, ale dalším klukům to tam moc nevyšlo. K postupu jsme měli daleko, ale cítil jsem, že forma jde nahoru. Něco se ve mně zlomilo a pak jsem to prodal.

Osobák jste si vytvořil už před Záhřebem, tam jste doběhl na dohled další hranice. Honí se vám teď hlavou časy po 45 vteřin?
Byl jsem z výkonu plný optimismu. I proto, že podmínky nebyly úplně ideální. Běžel jsem v nevýhodné druhé dráze a panovalo úplné bezvětří. Myslím, že čas mohl být ještě o kousek lepší. (usmívá se)Patrik Šorm při štafetových závodech.Patrik Šorm při štafetových závodech.Zdroj: Se svolením Ivana Roháčková.

Jak vás nová výzva pro příští sezonu motivuje?
Příprava po zářijovém volnu už začala. S trenérem jsme se domlouvali, že hala nebude prioritou. Hlavním cílem bude srpnové mistrovství Evropy v Mnichově. Další sezonu chci být zase rychlejší.

Příští letní rok čekají atlety dva vrcholy. Na sezonu 2022 bylo kvůli covidu přesunuté MS, které se bude konat v červenci v americkém Eugene.
Otvírá se víc možnosti. Na Eugene máme jako reprezentační štafeta splněný limit, ale pokud bych byl už zkraje roku dostatečně rychlý a posunul se výš v rankingu, třeba by to v USA vyšlo i na sólo závod. Pokud ne, mohlo by to dopadnout jako letos, kdy mi forma v průběhu sezony gradovala, a vrchol by přišel v Mnichově. To je ale všechno ještě ve hvězdách… (směje se)

Martina Sáblíková je největší hvězdou Olympu.
Sportovci útočí na ministra Hamáčka, bouří se proti odvolání šéfa Olympu

Už jste začal znovu trénovat, ovšem v předchozích týdnech jste si od atletiky odpočinul. Jakým způsobem jste volno pojal?
S přítelkyní Anežkou Drahotovou jsme byli u moře. Využili jsme i nabídku od Českého olympijského výboru a pár dní strávili v Karlových Varech při lázeňských procedurách. Na příští sezonu jsem tedy správně odpočatý a mám dostatek energie