Cyklista František Raboň zvítězil ve 30. ročníku závodu Kolem Murcie a připsal si první triumf v etapovém podniku mezi profesionály. Šestadvacetiletý český jezdec týmu HTC-Columbia udržel v dnešním posledním pátém dílu více než půlminutový náskok, který získal výhrou v sobotní časovce.

"Asi je to můj největší úspěch, ale určitě je to diskutabilní. Jde o to, jakou mají soupeři (na začátku sezony) formu. Proto já si třeba téměř stejně cením čtvrtého místa v časovce na 42 kilometrů při loňském závodu Dauphiné Libéré, kde byli všichni v top formě," připomněl Raboň v rozhovoru s ČTK závod, ve kterém porazil i Alberta Contadora ze Španělska, dvojnásobného vítěze Tour de France.

Raboň dokončil závěrečnou etapu o délce 121 km, která zavedla peloton do Murcie, bezpečně v hlavním poli ve stejném čase jako vítěz Theo Bos z Nizozemska.

Dvojnásobný český mistr v časovce porazil v celkovém pořadí o 38 sekund Rusa Denise Meňšova, vítěze Vuelty a Gira d'Italia. Třetí skončil s odstupem 53 sekund Brit Bradley Wiggins. Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong byl sedmý o 1:23 minuty za vítězem.

"Dosáhl jsem na první vítězství mezi profesionály v celkové klasifikaci a to je strašně těžké. Vážím si toho. Nejvíc mě tady ale těší, že jsem porazil Wigginse, který se netajil tím, že přijel vyhrát," dodal český jezdec na adresu čtvrtého muže loňské Tour de France a majitele zlatých medailí z olympijských her a mistrovství světa v dráhařských disciplínách.

Raboň napodobil nedávný úspěch druhého Čecha v profesionálním pelotonu Romana Kreuzigra, který v únoru vyhrál závod Kolem Sardinie. Zároveň potvrdil dobrou formu, kterou ukázal už sedmým místem na Kolem Algarve. Časovku vyhrál Raboň v Murcii i loni, následně se však v kopcích propadl.

Etapový závod Kolem Murcie

5. etapa (121 km): 1. Bos (Niz.) 2:43:35, 2. Brown (Austr.), 3. Schorn (Rak.), 4. Iglinskij (Kaz.), 5. Bommel (Něm.), 6. Downing (Brit.), …33. Raboň, 61. Bárta (ČR) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Raboň 16:01:24, 2. Meňšov (Rus.) -38, 3. Wiggins (Brit.) -53, 4. Klöden (Něm.) -57, 5. Jufre (Šp.) -1:21, 6. Clement (Niz.) -1:23, …33. Bárta -8:17.