Trasa cyklistické Vuelty možná už za pár let znovu zavede peloton na území Baskicka. V úterý to připustil ředitel etapového závodu Javier Guillen.

„Už v minulých letech jsme dostali několik žádostí, abychom umístili start nebo cíl některé z etap do vybraných baskických měst. To ale bylo ještě před letošními volbami,“ řekl Guillen agentuře Reuters.

Právě politické klima v Baskicku totiž dosud návratu legendy bránilo. Organizátoři všech významnějších sportovních akcí ve Španělsku se tomuto autonomnímu území vyhýbali z obav před možným útokem separatistické organizace ETA, která dlouhá desetiletí bojuje za nezávilost, a jejíž útoky už si vyžádaly víc než 800 obětí.

Právě přívrženci této militantní skupiny v roce 1978 zablokovali jednu z etap Vuelty, když na její trase navršili barikádu ze železného šrotu, kamení a zeminy.

Od té doby už španělský závod do domoviny stáje Euskaltel-Euskadi, která je neoficiálním národním týmem Baskicka, v podstatě nezavítal. Výjimkou byla jen sedmikilometrová objížďka kolem hranice teritoria v roce 2005, kterou si vyžádala nehoda kamionu na původně vytyčené trati.

Na jaře letošního roku ale v baskických volbách zvítězili socialisté, kteří vystřídali od roku 1980 vládnoucí nacionalisty. A tím se otevřela i možnost návratu Vuelty.

„První velký krok byl udělán. Baskicko bylo vždy zemí zaslíbenou cyklistice, tamní fanoušci by si tak návrat Vuelty rozhodně zasloužili. Tuhle myšlenku stoprocentně podporujeme,“ dodal na závěr Guillen s tím, že by se tak mohlo stát už v roce 2011.

Kromě Vuelty už Baskové začali pracovat také na návratu fotbalové reprezentace Španělska. Ta na jejich území hrála naposledy v květnu roku 1967, kdy v kvalifikačním utkání o postup na ME 1968 přehrála v Bilbau Turecko 2:0.