Cyklistický závod Paříž-Nice vyhrál Španěl Sánchez

Nice – Luis León Sánchez si v závěrečné etapě udržel vedení, nemocný Kreuziger odstoupil.

15.3.2009

Španělský cyklista Luis León Sánchez se raduje z vítězství v etapovém závodě Paříž - Nice.Foto: REUTERS

Slavný etapový závod Paříž-Nice podle očekávání vyhrál španělský cyklista. Ne však favorizovaný Alberto Contador, ale jeho krajan Luis León Sánchez.

Ten převzal žlutý trikot pro vedoucího závodníka po svém sobotním etapovém vítězství. V nedělní závěrečné části už si svůj náskok bezpečně pohlídal.

Osmou etapu dokončil se sedmnáctivteřinovou ztrátou na vítěze. Tím se stal další Španěl Antonio Colom.

Contador byl během nedělního závodu aktivní a když jej deset kilometrů před koncem dostihli Colom s Frankem Schleckem, celá trojice dojela společně až do cíle, kde o svém dílčím triumfu rozhodl ve spurtu Colom.

Největší radost měl ale Sánchez. „Věřil jsem svým týmovým kolegům a chci jim poděkovat,“ řekl celkový vítěz, který v minulém ročníku opanoval právě poslední etapu.

Druhý v celkovém pořadí byl Schleck, třetí místo vybojoval francouzský jezdec Sylvain Chavanel. Contador skončil čtvrtý.

Po předposlední etapě patřila jedinému Čechovi ve startovním poli Romanu Kreuzigerovi patnáctá příčka. Jenže během nedělního závodu Kreuzigera postihly zdravotní obtíže. Po čtyřiceti kilometrech kvůli teplotě a nachlazení odstoupil.

„Ráno jsem měl teplotu, nebylo mi moc dobře. Chtěl jsem to zkusit, ale po nějakých čtyřiceti kilometrech jsem z kola slezl,“ uvedl na svých oficiálních webových stránkách Kreuziger.

„Bylo to po dohodě s vedením týmu. Nemělo cenu něco riskovat, přece jen jsou vrcholy mojí sezóny jinde,“ dodal český cyklista. Podle něj nejsou zdravotní potíže příliš vážné a rozhodně by neměly ovlivnit další závodní program.

Jinak byl ale Kreuziger se svým vystoupením spokojen. „Po nachlazení z úvodu sezóny byl docela boj takhle těžký závod objet. Bylo na mě vidět, že kondice nebyla optimální. Ale v sobotu se mi celkem povedla etapa, to mi docela spravilo náladu,“ potěšilo Kreuzigera.

Etapový závod Paříž-Nice – 8. etapa (119 km): 1. Colom (Kaťuša) 2:47:49 hod., 2. Contador (oba Šp., Astana) stejný čas, 3. F. Schleck (Luc., Saxo Bank) –1, 4. Hivert (Skil-Shimano), 5. Moreau (Agritubel), 6. Sylvain Chavanel (všichni Fr., Quick Step) všichni –17, …Kreuziger (ČR, Liquigas) nedokončil.

Konečné pořadí: 1. L. Sánchez (Šp., Caisse d‘Epargne) 30:53:51, 2. F. Schleck –1:00, 3. Sylvain Chavanel –1:09, 4. Contador –1:24, 5. Colom –1:47, 6. Voigt (Něm., Saxo Bank) –1:59.

Občan na Hradě? Českou politiku chce vyléčit „čtyřicetiletý kluk“ Marek Hilšer

/REPORTÁŽ Z PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ A SETKÁNÍ S VOLIČI/ Zkoumá mozkové nádory, tančí tango a nebojí se ozvat, když se někde děje bezpráví. Teď chce být prezidentem. V osm hodin ráno už před Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze panuje čilý ruch. Blikající sanitky přivážejí pacienty a bojují o drahocenné sekundy. Na protější straně silnice, v Anatomickém ústavu, se čas naopak zastavil. Studenti medicíny tu zrovna začínají první cvičení na pitevnách.

Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky

Komunistická strana Čech a Moravy vyhrála sněmovní volby. Tedy ne na první dobrou, ale na druhou ano. Ačkoli skončila až pátá se 7,76 procenta hlasů, její předseda Vojtěch Filip dokázal za poslední měsíc to, co nikdo před ním.

Zpívající rozhodčí a bezdomovcem po své vůli: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 24. listopadu 2017.

Ladislav Špaček: Na Hrad jsem nastoupil s platem 15 tisíc

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Na setkání s někdejším poradcem prezidenta Václava Havla, pedagogem, spisovatelem, novinářem a mistrem v oboru etikety jsem se těšil. I když mírné obavy, jak se správně chovat ve společnosti Ladislava Špačka, jsem měl. Nebyly na místě.