Slavný etapový závod Paříž-Nice podle očekávání vyhrál španělský cyklista. Ne však favorizovaný Alberto Contador, ale jeho krajan Luis León Sánchez.

Ten převzal žlutý trikot pro vedoucího závodníka po svém sobotním etapovém vítězství. V nedělní závěrečné části už si svůj náskok bezpečně pohlídal.

Osmou etapu dokončil se sedmnáctivteřinovou ztrátou na vítěze. Tím se stal další Španěl Antonio Colom.

Contador byl během nedělního závodu aktivní a když jej deset kilometrů před koncem dostihli Colom s Frankem Schleckem, celá trojice dojela společně až do cíle, kde o svém dílčím triumfu rozhodl ve spurtu Colom.

Největší radost měl ale Sánchez. „Věřil jsem svým týmovým kolegům a chci jim poděkovat,“ řekl celkový vítěz, který v minulém ročníku opanoval právě poslední etapu.

Druhý v celkovém pořadí byl Schleck, třetí místo vybojoval francouzský jezdec Sylvain Chavanel. Contador skončil čtvrtý.

Po předposlední etapě patřila jedinému Čechovi ve startovním poli Romanu Kreuzigerovi patnáctá příčka. Jenže během nedělního závodu Kreuzigera postihly zdravotní obtíže. Po čtyřiceti kilometrech kvůli teplotě a nachlazení odstoupil.

„Ráno jsem měl teplotu, nebylo mi moc dobře. Chtěl jsem to zkusit, ale po nějakých čtyřiceti kilometrech jsem z kola slezl,“ uvedl na svých oficiálních webových stránkách Kreuziger.

„Bylo to po dohodě s vedením týmu. Nemělo cenu něco riskovat, přece jen jsou vrcholy mojí sezóny jinde,“ dodal český cyklista. Podle něj nejsou zdravotní potíže příliš vážné a rozhodně by neměly ovlivnit další závodní program.

Jinak byl ale Kreuziger se svým vystoupením spokojen. „Po nachlazení z úvodu sezóny byl docela boj takhle těžký závod objet. Bylo na mě vidět, že kondice nebyla optimální. Ale v sobotu se mi celkem povedla etapa, to mi docela spravilo náladu,“ potěšilo Kreuzigera.

Etapový závod Paříž-Nice – 8. etapa (119 km): 1. Colom (Kaťuša) 2:47:49 hod., 2. Contador (oba Šp., Astana) stejný čas, 3. F. Schleck (Luc., Saxo Bank) –1, 4. Hivert (Skil-Shimano), 5. Moreau (Agritubel), 6. Sylvain Chavanel (všichni Fr., Quick Step) všichni –17, …Kreuziger (ČR, Liquigas) nedokončil.

Konečné pořadí: 1. L. Sánchez (Šp., Caisse d‘Epargne) 30:53:51, 2. F. Schleck –1:00, 3. Sylvain Chavanel –1:09, 4. Contador –1:24, 5. Colom –1:47, 6. Voigt (Něm., Saxo Bank) –1:59.