„Kdybych tvrdil, že si jedeme pro medaile, asi by to bylo trochu troufalé. Ale máme pár závodníků, kteří mohou pomýšlet na umístění v top 10, možná i na hraně první pětky,“ uvedl reprezentační trenér Petr Klouček.

Největší šance má podle něj zejména Kristýna Zemanová, která se představí v kategorii do 23 let. Na posledním světovém poháru ve francouzském Besanconu skončila mezi ženami třináctá, ale v hodnocení své věkové kategorie by brala třetí příčku.

Na desítku mohou myslet Zemanová a Boroš

„Když se jí závod povede, mohla by se dostat do první pětky. Výsledek z Francie nemůžeme přeceňovat, protože tam nebyly všechny favoritky. Ale formu má určitě dobrou,“ poznamenal kouč.

Dalším nadějí je junior Václav Ježek. „Na první desítku určitě má. Atakovat by ji mohly i juniorky Dlasková s Hanákovou, stejně tak Kopecky v závodě žen U23. Na solidní umístění blízko k první desítce mají i třiadvacítkáři Fiala s Kopeckým,“ uvedl trenér reprezentace.

Jan Hirt si zpestřil závěrečnou fázi přípravy virtuálním závodem, který pořádal klub L27, jehož je ambasadorem.
Hirt si zpestřil závěr přípravy virtuálním závodem, sezona už klepe na dveře

V elitní mužské kategorii bude Česko sázet na úřadujícího mistra republiky Michaela Boroše. V generálce na světový šampionát atakoval vysněnou první desítku a byl devátý.

„Forma je dobrá a když se všechno sejde, mohlo by to na desítku klapnout. Nereálné to určitě není, protože už jsem v top 10 několikrát v sezoně byl. Trať v Hoogerheide se mi líbí, je hodně poctivá. Vždycky tam vyhraje ten nejsilnější, není to o taktizování. Uvidíme, jaké bude počasí, ale jestli zaprší, bude to hodně těžké,“ prohlásil Boroš.

Štybarovi nezapadá šampionát do programu

Zkraje sezony se uvažovalo o tom, že by mohl na MS v Nizozemsku startovat trojnásobný mistr světa Zdeněk Štybar, který se už ale řadu sezon věnuje hlavně silniční cyklistice. Sice nastoupil k několika závodům včetně říjnového SP v Táboře, jenže pak naděje českých fanoušků pohasly.

„V Táboře jel velice pěkný závod. Měl prostor se na něj trochu nachystat a ještě těžil z formy ze silniční sezony,“ zmínil Klouček. „Šampionát mu ale nevychází datumově a nezapadá do tréninkového programu. Tým už jede přípravu na závody a potřebuje ho mít k dispozici. Zdeněk se však netají tím, že by se chtěl připravit na příští cyklokrosovou sezonu, kdy se jede mistrovství světa v Táboře.“

Zdeněk Štybar
Česká cyklistika? Máme tady nadějné kluky, ale ne každý se prosadí, říká Štybar

V Hoogerheide začne šampionát už v pátek závodem štafet. Česko vyšle do bojů to nejlepší, co má. „Pokud se nic nestane, měli by jet za juniory Eliška Hanáková a Václav Ježek, za U23 Kateřina Hladíková a Matyáš Fiala a za elitu Kristýna Zemanová a Michael Boroš,“ dodal trenér.