ŠPANĚLSKO DOBŘE ZNAJÍ
Prvního soupeře neznali, a tak se od začátku pobytu připravovali jenom na Rumunsko. Čtyři dny vysedávali u videa a studovali hru výběru pořádající země. Za to Španělsko si mohou pustit jako Večerníček.

„Tam to bude jednoduché, máme je naskautované nejen z televize. Proti těm hráčům nastupujeme a se Španělskem nehrajeme poprvé, takže to víme. Samozřejmě je to trochu extrém. Je to tak ale každou Evropu. Pokud člověk ten čas má, soustředí se na první zápas. Nám to navíc vyšlo dobře, protože ho musíme zvládnout. Takže stejně jako na minulé Evropě máme nejdelší přípravu na jeden z těch nejdůležitějších zápasů. Je to pro nás dobře,“ podotkl před vstupním utkáním Vojtěch Hruban.

Nymburské křídlo prožívá zajímavý obrat v kariéře. Teprve dva roky uplynuly od minulého EuroBasketu a ze zajíce se stal čtvrtý nejstarší hráč českého výběru. Pro zajímavost, v den příletu do Kluže oslavil 28. narozeniny. Starší jsou už jen Jiří Welsch, Kamil Švrdlík a Jakub Šiřina. „Je to troškuzvláštní. Ještě na minulé Evropě, když jsme hráli třeba střelbu staří – mladí, byl jsem mezi mladými. Je to velký skok,“ usmál se Hruban.

Čeští basketbalisté dorazili na další trénink před prvním zápasem evropského šampionátu.
Hruban: Moje role jsou výběhy zpoza clony, rychlý protiútok a doskoky


BENJAMÍNEK VS. GASOLS
To jeho spoluhráč z Nymburku včera prožil debut na mistrovství Evropy dospělých. Přitom starty na mládežnických šampionátech by mohl dláždit Pernštýnské náměstí ve svých rodných Pardubicích.

„Je to určitě jeden z mých splněných snů. Už jsem byl na několika mládežnických akcích, ovšem mezi dospělými je to úplně něco jiného. Patřím do kádru s chlapy z NBA, z Euroligy. To samé mohu říct o soupeřích. Poté co jsem dokončil mládežnickou kapitolu, jsem o tom začal snít ještě víc než v dětství. Vždyť EuroBasket je jedinou mezinárodní akcí, které bych se byl po ukončení působení ve dvacítkách schopen zúčastnit,“ říká Martin Peterka. 

Španělsko s sebou přivezlo osm borců z NBA. A to bude pro mladé české basketbalisty velká škola. Oni nebudou skládat maturitu, ale rovnou státnice…

Čeští basketbalisté dorazili na další trénink před prvním zápasem evropského šampionátu.
Kouč Růžička: Nesmíme Rumuny podceňovat!

Hrát proti Gasolům a spol. Co k tomu říct? Opravdu se hodně těším. Vnímám to jako šanci vytáhnout se proti těmto hráčům a třeba vybojovat si třeba nějaké angažmá v silném evropském klubu. Je mi jasné, že musíme proti nim hrát jako proti každému jinému. Nebýt podělaní a říkat si, že hrají NBA. Bude to těžké, ale nemáme co ztratit,“ je přesvědčen Martin Peterka.

Po utkání se Španělskem nastoupí v pondělí čeští lvi proti Maďarsku. A bude to druhý klíčový zápas ve skupině. Skoro se nabízí taktika, nevyždímat se proti Španělům do morku kosti.

„Nechceme zápasy nějak rozdělovat. Víme, které jsou pro nás důležitější . Chceme ale ke každému přistoupit na sto procent. Rozhodně žádný nevypustíme,“ tlumočí názor z kabiny benjamínek týmu.

Eduard Kotásek.
Kotásek: Snažím se každý den zlepšovat a pracovat naplno