„U nás je důležité, abychom o tom konečně začali vážně diskutovat. Zároveň v Česku chybí celkový komplexní přístup k problematice zdravého života,“ prohlásil předseda Sdružení sportovních svazů České republiky Zdeněk Ertl.

Daň z cukru je opatření, které funguje v mnoha státech. Cílem je snížit konzumaci slazených nápojů a dalších potravin s vysokým obsahem cukru, což může pomoci v boji proti obezitě a souvisejícím zdravotním problémům.

Ilustrační snímek
Obézních dětí v Česku přibývá. Vládo, zastav snižování podpory, bouří se sport

Zavedeno bylo několik variant této daně s různými sazbami a kritérii. Některé státy zavedly daň pouze na slazené nápoje, zatímco jiné k tomu zahrnuly další potraviny. „V Mexiku funguje od roku 2014 daň na slazené nápoje ve výši 10 procent, Velká Británie využívá progresivní systém a třeba v Polsku se daň z cukru týká nejen slazených nápojů, ale také alkoholu,“ popsal Ertl.

Národní plán chybí

Třeba ve Francii trpí 17 procent dětí nadváhou nebo obezitou, stát se tak intenzivně zaměřuje na zlepšení zdraví občanů prostřednictvím větší propagace zdravé výživy a fyzické aktivity. Zároveň se tam zavedl nový Program národní výživy a zdraví, který má zlepšit zdravotní stav obyvatelstva.

„K tomu tam od roku 2012 funguje daň na slazené nápoje, která se postupně zvyšuje v závislosti na obsahu cukru,“ dodal Ertl ze Sdružení sportovních svazů, které by rovněž bylo pro zavedení této daňové povinnosti.

Sportující děti. Ilustrační snímek
Kondice českých dětí se zhoršila. Za školáky z 90. let výrazně zaostávají v běhu

„Daň by mohla sloužit jako jeden z mnoha nástrojů v boji proti obezitě. Zároveň by se k ní měl prezentovat komplexní přístup, který kombinuje preventivní opatření, vzdělávání občanů o významu zdravého životního stylu. Národní plán pohybu a zdravé výživy tu velmi chybí,“ uzavřel Ertl.

Některé státy, které „daň z cukru“ zavedly:

Mexiko: V roce 2014 zavedlo na slazené nápoje daň ve výši 10 procent. Toto opatření bylo pozorně sledováno a hodnoceno a ukázalo se, že vedlo k poklesu konzumace těchto nápojů.

Velká Británie: V roce 2018 zavedla progresivní daňový systém na slazené nápoje, kde sazba daně závisí na obsahu cukru v nápoji.

Francie: Zavedla daň na slazené nápoje již v roce 2012 a postupně tuto daň zvyšovala v závislosti na obsahu cukru.

Norsko: Má dlouhou historii daní na cukr, která sahá až do roku 1922. V posledních letech upravilo svůj daňový systém tak, aby lépe odrážel obsah cukru v produktech.