Ledního hokeje sice musel zanechat, za to novou vášeň objevil v plavání. V bazénu úspěšně bojuje nejen se svým handicapem, ale i ostatními zdravými protivníky, které mnohdy převyšuje.

Jak ses dostal k plavání a kdo tě k němu přivedl?
Když jsem měl ještě jedno očko a viděl na něj, byl jsem v tachovské hokejové základně a trénoval na ledě třikrát týdně. Když jsem přišel i o očko druhé, maminka hledala, jaký sport bych mohl dělat místo hokeje. Zkusila se zeptat v tachovském plaveckém klubu a trenérka Lenka Katonová se nebála mě přijmout, začlenila mě do přípravky a učila plavat.

Co tě na plavání baví? Jak dlouho tento sport děláš?
Baví mě to, že jsem sám svým pánem, dráha mě nepustí ven a na koncích mám pomocníky, kteří mě včas zastaví. Plavu čtyři roky s více než půlroční pauzou, protože se nemoc vrátila a já musel znovu na chemoterapii a protonovou léčbu.

Co pro tebe tedy plavání znamená?
Všechno. Můžu závodit i s vidomými, porovnávat síly a nemám u toho žádné úlevy.

Která plavecká disciplína tě baví nejvíce? A jaká tě naopak baví ze všech nejméně?
Nejvíce mě baví kraul a motýlek. Nejlépe mi jde znak a moc nemusím prsa. Je to pomalý styl plavání.

Jaký byl tvůj rok 2018? Kterých ze svých dosažených úspěchů si nejvíce vážíš?
Byl velmi úspěšný jak při závodech za nevidomé, tak za vidomé. Ve všech velkých závodech jsem uspěl podle svých přání. Nejvíce si vážím úspěchu v Berlíně za nevidomé a moje velké přání bylo dostat se na Zimní pohár ČR jedenáctiletých mezi čtyřiadvacet nejlepších vidomých (zdravých) plavců z Čech. Což se také povedlo a nejlépe jsem se umístil na třináctém místě.

Kdo tě v tom, co děláš, nejvíce podporuje?
Tatínek, maminka, bráška a můj trenér Ruda Hutta.

Prozradíš čtenářům, jak ses stal nevidomým?
O zrak jsem přišel postupně během šesti let života, kdy se mi do očí vracela rakovina sítnice. První očko mi bylo odebráno, když jsem měl rok a půl. Pak se nemoc vrátila do zaléčeného očka v pěti a půl letech. Očko zůstalo, ale už bylo dost zjizvené. V první třídě základní školy se mi nemoc zase vrátila a doktoři museli očko už odebrat také. Jsem tedy úplně nevidomý, mám oční protézy.

Jak se orientuješ při samotném plavání?
Na obou koncích dráhy stojí tzv. tejpéři, kteří mě včas ťuknou do hlavy a já se musím obrátit nebo zastavit.

Co okolí a kamarádi, jak oni vnímají tvůj handicap?
Někdy, když hrajeme na závodech karty nebo šachy, děti z jiných klubů se chodí dívat a ptají se, jestli opravdu nevidím, jak to, že hraji. Kamarády mám kolem sebe hodné, nikdy mě nikde nenechají (usmívá se).

Jaké další sporty máš rád?
Ve volném čase lyžování, běžky, kolečkové brusle, běh, a pak také showdown (stolní tenis pro nevidomé).

Pokud nebudeme počítat plavání, které pro tebe znamená všechno, jak nejraději trávíš svůj volný čas?
Hraji šachy, jezdím i na šachové turnaje, hraji na piáno, kytaru, akordeon a modeluji z keramiky.

Máš nějaký životní vzor nebo idol? Zkrátka někoho, kdo tě inspiruje?
Ano, je to můj starší bráška Jiřík.

Za své neuvěřitelné úspěchy jsi byl nominován mezi nejúspěšnější sportovce roku 2018 okresu Tachov. Co to pro tebe znamená?
Mám velikou radost a je to pro mě velké ocenění.

Máš nějaké motto, podle kterého se v životě řídíš?
Když nemůžeš, tak přidej.

Otázka na závěr. Jaký je tvůj plavecký sen?
Chtěl bych se probojovat na paralympiádu. To je můj velký sportovní sen.

DAVID KRATOCHVÍL
Věk: 11 let.
Klub: PKTA Tachov.
Kategorie: Mladší žáci.
Rok 2018 v podání mladého plavce Davida Kratochvíla:
MČR nevidomých plavců – celkově 1. místo v kategorii do 15 let, 100 metrů znak – 1. místo a 100 metrů volným způsobem – 1. místo, a to bez rozdílu věku, reprezentant ČR na mistrovství Německa s pozváním světa, účast 52 zemí, šestkrát 1. místo ve své kategorii a 3. místo mezi nevidomými plavci v kategorii bez rozdílu věku ze všech zemí. David Kratochvíl také plave a je registrován v ČSPS mezi vidomými plavci, kde na podzimním krajském přeboru Plzeňského a Karlovarského kraje žactva od osmi do jedenácti let dosáhl následujících úspěchů: 100 metrů znak – 1. místo, 200 metrů znak – 2. místo. Těmito výsledky David postoupil na Zimní pohár ČR jedenáctiletých mezi čtyřiadvacet nejlepších plavců Čech.