Na středeční dotaz Deníku reagoval David Svoboda mimo jiné tím, že se jedná o citlivé téma. „V podstatě jsem reprezentoval neutrální stanovisko Komise sportovců, protože mezi sportovci nedošlo ke shodě. To samotné už byl spouštěč negativních reakcí,“ zmínil člen Dukly anketu mezi českými sportovci, která následovala po rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který sportovním federacím doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska.

Nejvíc pochybil ve chvíli, když ho moderátorka v televizním rozhovoru odkázala na rezoluce valného shromáždění OSN, které odsoudily agresi Ruska vůči Ukrajině. „Máme spoustu informací, někdy protichůdných. Může to být klidně mýlka, co já vím,“ reagoval.

Na to reagovali nejen Svobodovi sportovní kolegové, široká veřejnost, ale i ministerstvo obrany, které ho jako trenéra zaměstnává. To se od Svobodových výroků distancovalo. A upozornilo, že zpochybňoval zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině. „Ukrajinští sportovci umírají za svou vlast a nikdy už na olympiádě nebudou moci svou zemi reprezentovat. Je nemorální a ohavné umožnit účast na olympijských hrách sportovcům Ruska a Běloruska,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Jeden z českých olympijských hrdinů pak v noci středy na čtvrtek napsal na Facebook smířlivou výpověď.

Není v pozici „ďáblova advokáta“ ruských sportovců

„Rád bych uvedl na pravou míru vyjádření v České televizi. Byl jsem pozván, abych se vyjádřil k aktuálnímu postoji MOV, který připouští účast těchto sportovců pod neutrální vlajkou. Rozumím racionálním důvodům, které MOV k tomuto postoji vedou, ale nejsem obhájcem MOV ani ruských a běloruských sportovců,“ sdělil.

„Mrzí mě, že dlouhodobě není dodržována například Olympijská charta a další závazné dokumenty. Mým záměrem bylo především prezentovat neutrální stanovisko Komise sportovců ČOV, podložené výsledky dotazníku, provedeného mezi českými sportovci,“ pokračoval.

„V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala,“ vysvětloval.

„Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně a zřejmě způsobila zcela jiný dojem, než jak jsem to měl v úmyslu. Do domnělé pozice „ďáblova advokáta“ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru. Neměl jsem den. Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě,“ dodal.